Lina belönades med 195 000 kr
Det blev en annorlunda Vasaloppsvinter 2021, men den blev av, konstaterar arrangörerna med belåtenhet. Pandemin stiftade villkoren. Endast Tjejvasan och Vasaloppet kunde genomföras, enligt konstlade villkor, enbart med eliten. Men tack vare en öppen Vasaloppsarena kunde även motionärerna gå i mål under tre och en halv veckor i Vasaåket.
20 343 skidåkare (inklusive 1 641 i Vasaåket Hemma) bokade en start medan 16 331 nådde målet.
- Lina Korsgrens timlön blev hög. I Vasaloppet åkte hon hem 151 000 kronor under sina 3 timmar och 52 minuter. (Segern gav 75 000 kronor i år, rekordbonusen var 50 000 kronor, Bergspriset i Evertsberg 10 000 kronor och fyra övriga spurtpris var tillsammans värda 16 000 kronor.) Dessutom gav Tjejvasan henne 44 000 kronor. Totalt alltså 195 000 kronor.
Miljonen som försvann
Kanske en liten tröst nu när norska Birkebeinerrennet blivit inställt och hon därmed inte kan vinna någon Grand Slam och motsvarande 1 miljon kronor som var den utlovade prissumman för den bedriften.
Många av dagarna bjöd på solsken och blå himmel, bland annat under Vasaloppet där en stark medvind även bidrog till rekordtider. Här summerar vi Vasaloppsvintern 2021 samtidigt som vi blickar framåt mot 100-årsjubileet.
– Vi är oerhört glada att vi hittat formerna för att, även under den här vintern, kunna erbjuda riktigt bra skidåkning till alla som längtat ut i naturen och haft en önskan om att aktivera sig, säger Johan Eriksson, vd för Vasaloppet.
Hoppas på vanlig skidfest
– I slutänden kan vi summera Vasaåket som en lyckad lösning och ett sätt att hålla intresset för skidåkning uppe trots att vi i vinter inte kunnat arrangera motionslopp som vi brukar. Nu blickar vi mot jubileumsåret 2022 occh det känns oerhört inspirerande, säger Johan Eriksson.
Från de som genomförde Vasaåket på plats i Vasaloppsarenan kom många lovord samtidigt med en längtan efter en ordinarie folkfest. Förresten, nu på söndag, 21 mars, öppnar anmälan till Vasaloppets vintervecka 2022.
– Vårt stora mål inför 100-årsfirandet, förutom en tio dagar lång skidfest i februari/mars nästa år, är att sätta hela Sverige i rörelse. Vasaloppet är en nationell angelägenhet och vi vet att många vill vara med oss och fira, säger Johan Eriksson.
I snitt åkte 709 skidåkare per dag ett åk i den 90 kilometer långa Vasaloppsarenan, eller på annan plats, under hela Vasaåket-perioden 12 februari–7 mars.
34 procent av dem som bokade in sig till Vasaåket var kvinnor och 66 procent män. Medelåldern var 43,2 år.
- För 18:e gången bland herrarna och för 7:e gången bland damerna slogs ny rekordtid i Vasaloppet. Tord Asle Gjerdalens tid var 3.28.18 och Lina Korsgrens tid 3.52.08.
Över 2 miljoner TV-tittare
- Jörgen Brinks rekordtid från 2012 utraderades, men Jörgen är fortfarande den äldste att ha vunnit Vasaloppet.
- Sveriges Televisions fyra och en halv timmar långa direktsändning av Vasaloppet 2021 som sändes i SVT1 sågs av 2 573 000 tittare (genomsnittet låg på 1 339 000 tittare). Veckan dessförinnan direktsändes Tjejvasan för tionde året i följd. Med 463 000 tittare i genomsnitt.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar