Efterlängtat besked för Friskis& Svettis

Padel, Islandshäst och Friskis & Svettis föreslås bli nya medlemsförbund i Riksidrottsförbundet. Däremot föreslås avslag på ansökningarna från e-sport, funktionell fitness, juiijitsu, bridge och schack.

Men  Riksidrottsstyrelsen säger ja till Friskis&Svettis ansökan om att bli ett separat specialidrottsförbund. Ett välkommet besked förF&S som har drivit frågan i många år. 

Den 28-30 maj hålls Riksidrottsmötet, RIM, med årsstämmor för Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna.  

– Det är positivt att kunna föreslå tre förbund medlemskap och detta rimmar med vad vi arbetar för i idrottsrörelsens gemensamma förändringsarbete, strategi 2025. Förändringsarbetet ska leda till att fler ska kunna och vilja idrotta i förening hela livet, säger Björn Eriksson, RF:s ordförande.

Så här såg styrelsenb på ansökningarna:

Svenska Padelförbundet

Har utvecklats till en idrott som inte längre kan anses vara nära besläktat med Svenska Tennisförbundets idrottsliga verksamhet eller något av de övriga racketsportförbundens idrottsliga verksamhet. Riksidrottsstyrelsen bedömer att Svenska Padelförbundet uppfyller gängse kriterier och förbundet har en demokratisk struktur som överensstämmer med idrottsrörelsens  grunder.

Svenska Islandshästförbundet

Ett förbund som har varit självständigt , stabilt och väletablerat över lång tid med relativt stor verksamhet tillsammans med utfallet av medlingen anser 

Friskis & Svettis

Riksidrottsstyrelsen menar inledningsvis att Friskis & Svettis   F&S anses bedriva och administrerar idrott enligt idrottens karaktär.

Friskis&Svettis.

F&S har i dag över 500 000 medlemmar och ingår i Svenska Friidrottsförbundet. Ansökan om att bli ett eget specialidrottsförbund innebär egen representation inom Riksidrottsförbundet. 

- Min förhoppning är att specialidrottsförbunden, som fattar slutgiltigt beslut i frågan i slutet av maj, också ser nyttan av Friskis roll inom svensk idrott. Kraftsamling för rörelse, där svensk idrott med sin spetskompetens går före, är precis vad Sverige behöver, avslutar Susanne Jidesten, generalsekreterare hos F&S.

De får avslag

Däremot föreslås avslag för Svenska E-sportförbundet, E-sportförbundet SESF, Svenska förbundet för Funktionell Fitness, Svenska Jiujitsuförbundet, Svenska Bridgeförbundet och Sveriges Schackförbund (som endast sökt medlemskap i SISU Idrottsutbildarna).

Anledningarna till avslag är olika för de olika ansökningarna och gäller dels storlekskriterier, att idrotten är närbesläktad med annan idrott som är organiserad i medlemsförbund med mera. 

 -  Vi  beredda att jobba hårt för att bidra ännu mer till svensk idrott. Vi tror på att jobba smart tillsammans och dra nytta av varandras olikheter, säger Susanne Jidesten, generalsekreterare 

 

 

 

 

 

 

 

Fakta

Padel har växt gigantiskt de senaste åren. När nu sporten föreslås som ny medlem i Riksidrottsförbundet (RF) innebär det ett enormt genombrott. - En historisk dag för svensk padel”, säger förbundsordföranden Tomas Andersson.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ishockey-VM i Avicci Arena slutade i svensk besvikelse, förnedrat av USA i semifinal, men ett bärgat brons efter seger mot Danmark.

 Desto mer jubel i besöks – och restaurang näringen som redovisar en  turistekonomisk omsättning, inklusive biljettintäkter, på 729,9 miljoner under VM-perioden i maj. Exklusive biljettintäkter låg omsättningen på 644,1 miljoner där utländska besökare stod för 482 miljoner kronor under maj månad.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.