Motion utlöste schism i idrotts-Sverige!

Det råder öppet krig i Idrotts-Sverige. 

På ena sidan Svenska Fotbollförbundet. På andra sidan, RF och ett antal specialförbund.

Fotbollens egen bedömning är att 25-30 miljoner skulle försvinna årligen i bidrag

Skälet är att på Riksidrottsmötet i helgen igenom röstades Triathlonförbundets motion igenom om ett tak i Riksidrottsförbundets stödsystem från och med 2022. 

Tak på stödsystemet

Beslutet var inte grundat och genomtänkt. Mot fotbollen med den ojämförligt största verksamheten skulle ett förverkligande slå förödande hårt. Att  inget specialidrottsförbund skulle erhålla mer än 10 procent av stödet till specialidrottsförbunden vore lika med fotbollen tappade 25-30 miljoner årligen. 

Hos Fotbollförbundet blev det rena raseriutbrottet och via ett snabbt arrangerat styrelsemöte på söndagen togs beslut om en mycket skarp åtgärdslista med hot om utträde ur RF, att endast i undantagsfall samarbeta med andra SF, att uppvakta både statsministern och idrottsministern om statliga bidrag, och undersöka möjligheter tilljuridiska åtgärder.

– Det här slår hårt mot vår barn- och ungdomsverksamhet. Stödsystemet har länge innehållit ett stort mått av solidaritet där vi från fotbollens sida över tid avstått medel som vi egentligen skulle kunna anses berättigade till. Nu tvingas vi avstå ännu mer och det går klart över gränsen för vad vi kan acceptera. Det går så långt att likabehandlingsprincipen sätts ur spel och vi kommer därför att agera, säger SvFF:s ordförande Karl-Erik Nilsson.

På RF satt ordförande Björn Eriksson och suckade.

-   Det är En tråkig utveckling. Riksidrottsstyrelsen var emot förslaget om att återinföra bidragstaket. Men en majoritet av medlemmarna röstade mot Riksidrottsstyrelsens förslag.

"Analysera stödsystemet"

Mellan 2012 och 2019 har bidragstaket använts för att fördela statens stöd till idrotten. 2019 fastställdes nya principer för RF-bidragen av en enhällig RF-stämma och då togs det tidigare bidragstaket bort.

-  Vi ska nu analysera konsekvenserna av beslutet och föra samtal med våra förbund. Vikten av en sammanhållen idrottsrörelse kan inte nog betonas, säger Björn Eriksson.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Henrik Stenson, Robert Karlsson, Freddie Jacobson, Johan Edfors, Michael Jonzon och Mikael Lundberg – de stod bakom golfens genombrott i Sverigesp Nu är desamlade och alla medverkar  i veckans seniormajor på The Concession Golf Club i Florida.

För Henrik Stenson blir det ett första framträdande på seniortouren efter att han fyllt 50 år i början av april.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen