139 åkare utvalda till Jubileumsvasan

Nu är det klart vilka som får starta i Jubileumsvasan lördag 12 februari 2022 när Vasaloppet firar 100 år med att återskapa det allra första Vasaloppet. Totalt kom 548 ansökningar in och juryn hade ett gediget arbete med att välja ut de 139 deltagare som med träskidor, vadmalsbyxor och näbbskor ska skida sträckan mellan Sälen och Mora på stigar och skogsvägar täckta av packad snö

Den fem personer starka juryn bestående av Vasaloppets vd Johan Eriksson, träningsinspiratören Susanna Kallur, författaren Petter Karlsson, Svenska skidförbundets ordförande Karin Mattsson och programledaren Johanna Ojala, hade en tuff uppgift att välja ut de 139 personer – lika många som var anmälda till det första Vasaloppet 1922 – som nu får en startplats till Jubileumsvasan.

– Att få presentera dessa profiler i dag känns fantastiskt kul men juryn har inte haft ett lätt arbete, säger Mats Rylander, projektledare på Vasaloppet.

Bedömningen är baserad på de ansökandes fysiska förmåga, deras ambition att få fram tidsenlig utrustning och personlig presentation.

– Framför allt är vi väldigt berörda av det engagemang som finns för Vasaloppet och passionen hos alla de som skickat in ansökningar. Nog tänkte vi att intresset skulle vara stort men att skulle vara så här stort hade vi inte riktigt räknat med, säger Mats Rylander.

Bland de uttagna finns deltagare från tio olika nationer, 17 av Sveriges 21 län är representerade och i startlistan hittar vi ättlingar både till den förste Vasaloppsvinnaren, Ernst Alm från Norsjö, och Vasaloppets upphovsman, Anders Pers samt flera tidigare Vasaloppsvinnare. Lägg därtill en italiensk bagare med Vasaloppets måldevis tatuerad på armen, dotterdottern till en av de kvinnliga pionjärerna som genomförde Vasaloppet, fyra Vasaloppssegrare och flera nationella mästare, världsmästare och OS-medaljörer inom längdåkning och skidskytte.

– Entusiasmen hos de som ansökt är i det närmaste överväldigande. Någon planerar att bygga sina egna skidor enligt 1922 års manér, andra har långt gående planer på att åka skidor till tåget som sen ska ta dem till loppstarten och ytterligare andra funderar på om råa ägg eller tjock grädde funkar bäst som färdkost liksom det gjorde för 100 år sedan. Det har varit tufft att säga nej till så många fina ansökningar men vi är väldigt glada och stolta att nu få presentera samtliga 139 deltagare till Jubileumsvasan i vinter, säger Mats Rylander.

För den som är sugen på att åka skidor under Vasaloppets vintervecka och 100-årsjubiléet 2022 finns det platser kvar i samtliga lopp, förutom Vasaloppet söndag 6 mars som är fullbokat.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.