Guldtips till Frölunda, men oron växer
SHL:s vd, Jenny Silfverstrand, varnade för pågående energikris, när de 14 SHL-lagen samlades för upptaktsträff inför lördagens premiäromgång.
-Vi är 14 lag med 14 olika förutsättningar. Elpriserna slår väldigt olika och det kommer absolut att påverka några av våra klubbar. Men vi är vana att hantera utmaningar, vi har precis kommit ur pandemin, men vi hade gärna sluppit oron för våra klubbars energikostnader, sade hon.
Det är främst föreningar i energiområde 4 som känner oro. Rögles vd. Daniel Koch har redan i olika intervjuer berättat om Rögles situation.
-Springer priserna i väg ytterligare är hela vårt eget kapital ( 22 miljoner) snart uppätet, och vi hamnar i farozon för att inte beviljas elitlicens inför säsongen 2023-2024..
Dystert besked
Farhågorna växte ytterligare under tisdagen med beskedet att Vattenfall förlänger stoppet för Ringhals 4 till slutet av januari 2023. Återstart sker därmed två månader senare än vad som tidigare sagts.
Energiexperter betonade omedelbart att priset för en kilowatt timme kan komma att stiga till nya rekordnivåer inom energiområde 4.
För Rögle, i SM-semifinal i våras, innebär den nya prisbilden att Daniel Kochs utgifter för is i föreningens arenor kan stiga från budgeterade 7,5 miljoner till 15 miljoner. ”Normala” säsonger är föreningens elkostnader 3 till 6 miljoner.
-Det är otäckt och ingen vet vart priserna tar vägen. Vår verksamhet kommer att påverkas, enda sättet att reducera vår förbrukning är att ta bort isar i våra andra arenor, tyvärr kan ungdomsverksamheten drabbas, säger Daniel Koch.
Skilda villkor
Rögle-ledaren är bekymrad över att serie konkurrenter i Norrland och i andra energiområden inte har samma problem på grund av de stora prisskillnaderna på el i Sverige.
-Under pandemin tvingades vi alla ställa om på grund av publikrestriktioner. Det här är något annat, och som slår väldigt ojämnt, menar Daniel Koch.
Bli inte överraskad om Jenny Silfverstrand och SHL-organisationens ledning kommer att mötas av krav om ekonomisk kompensation, om energikrisen ger konkurrensfördelar för lag i andra energiområden. En möjlig het (!) potatis för nyvalde SHL-ordföranden Roger Ekström, tidigare ordförande i Linköpings HC.
Vid upptaktsträffen erhöll Frölunda och nykomlingen HV 71 flest antal tränarröster för SM-guld våren 2023. Rögle är enligt tränarna tredje hands favoriter.
IK Oskarshamn tippas få kvala som 14:e och sista lag. Linköping och Malmö gör Oskarshamn sällskap i tabellens bottenskikt.
Vid träffen framhöll Frölunda-veteranen Joel Lundqvist den nye målvakten Lasse Johanssons betydelse.
-Han har ett otroligt driv för att vinna, han ger hela laget en ny dimension, sa Joel om lagets nya målvakt, 35 år, tillbaka i Frölunda efter långt utlandstjänst, främst i ryska KHL.
Att HV 71 nämns som guldkandidat är förstås överraskande.
Visst har nye sportchefen Kent Norberg ”shoppat” rejält, och tagit in flera ”hemvändare”, men aldrig tidigare har en nykomling lagt beslag på mästartrofén, den klassiska Le Mat pokalen.
Jag återkommer med mitt guldtips – men det är inte HV 71, så mycket kan avslöjas!
KJELL NILSSON
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
När pingislivet kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.
Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga en ny intenationell pingisarena i Småland.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.
–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.