Entusiastiskt par inför Idrottsgalan
Det har blivit dags att summera framgångarna från det gångna idrottsåret. Därför bjuder programledarna Pernilla Wiberg och Måns Zelmerlöw in tittarna att följa direktsändningen av Idrottsgalan måndag 16 januari kl 20.00 på SVT. Galan bjuder, utöver ett stort antal vinnare, också på musik, humor och idrottshistoria.
Måns Zelmerlöw och Pernilla Wiberg är programledare för Idrottsgalan 2023. Foto: Morgan Norman
Förra alpina drottningen, Pernilla Wiberg ska leda Idrottsgalan tillsammans med artisten Måns Zelmerlöw måndagen den16 januari.
- Jag har tävlat, jag har vunnit och jag har belönats. Nu är det min tur att stå i första ledet när Sveriges främsta idrottare ska prisas och hyllas för sina imponerande insatser, , säger Pernilla Wiberg och fortsätter:
- Det ska bli riktigt kul och det känns såklart tryggt att ha Måns – ett riktigt fullblodsproffs – vid min sida
Hon har tiidigare vunnit Bragdguldet, Jerring-priset och fått Idrottsgalans hederspris.
Måns är myckert positiv och taggad inför uppdraget:
- Det ska bli så kul att vara programledare igen, dessutom för den, i mitt tycke, finaste galan vi har.
- Detta kan vara det närmsta jag kommer min dröm om att bli tennisproffs. Att dessutom få leda galan med Pernilla, en av vår absolut största, är verkligen en ynnest, säger Måns Zelmerlöw.
Det svenska idrottsåret 2022 har varit ett exceptionellt med enastående prestationer såväl individuellt som i lag. Från 1 januari till 25 november hade Sverige 294 pallplatser i internationella mästerskap. Året kännetecknades också av ett stort antal mästerskap, såväl EM och VM som OS och Paralympics.
- För första gången på flera år kan vi återigen hylla våra största idrottsstjärnor och deras historiska prestationer som sig bör – med en stor och direktsänd gala med berörda på plats. Att Pernilla Wiberg och Måns Zelmerlöw leder galan känns så klart extra roligt, det ser vi mycket fram emot, säger Haida Jamshidi, SVT:s projektledare för Idrottsgalan 2023.
På Idrottsgalan tar svenska världsstjärnor varje år emot Idrottsakademins priser för sina prestationer. Dessutom delas SVT Sport:s Sportspegelpris, Radiosportens Jerringpris och Svenska Dagbladets bragdguld ut.
SVT Play och SVT1 måndag 16 januari kl 20.00: Idrottsgalan 2023
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Inte en dag utan att norsk media rapporterar att skid-VM i Trondheim var ett ekonomiskt fiasko. Tidigare har meddelats att 34 miljoner saknades, nu har beloppet vuxit till över 50 miljoner och Åsne Havnelid, ordförande i styrelsen för VM-bolaget ber om ursäkt och säger att hon avstår sitt årsarvode på 250 000 kronor.
Oredan tvingar det norska skidförbundet till kraftfulla besparingar samt varsla om uppsägningar. Stjärnan Therese Johaug säger till VG
- Jag är chockad, hur är det möjligt? Det är en vansinnigt stor summa pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.