Handels sportsatsning förstärks
Att locka internationella toppidrottsmän till svenska lag är inte lätt. På samma sätt är det en utmaning att få toppforskare till Sverige. Den svenska marknaden är liten. Vi har inte toppligor, formel 1, IOC eller internationella förbund som attraherar forskare. Trots det har Handelshögskolan i Stockholm med hjälp av medieentreprenören Jonas Persson lyckats etablera en gästprofessur för ett akademiskt världsnamn, italienaren Paolo Aversa.
Jonas Persson som tidigare har etablerat IEC in Sports och som nu är verksam som CEO i Commercial Sports Media har lyckats utveckla sin verksamhet parallellt med att idrotten professionaliserats. Han har verkat och sett till att ligor och rättigheter lyckats få starkare och bättre kommersiella förutsättningar.
Med denna utveckling blir det också tydligt att idrotten behöver bli bättre på att ta vara på sina egna förutsättningar, tänka långsiktigt och agera strategiskt. Att Handelshögskolans Center for Sport and Business gästprofessur går till en strategiforskare är därför positivt för svensk idrott och troligtvis även för olika typer av rättighetsinnehavare.
”Center for Sport and Business” rekrytering är spännande. Paolo Aversa är professor i strategi på Bayes Business School i London, vilket är en av de bästa Handelshögskolorna i England. Hans forskning rör strategi och innovation där han har studerat formula 1 och motorsport.
Precis som med många andra idrotter så kan motorsport ge spännande insikter i hur aktörer hanterar rivalitet och lagarbete. Motorsport och formula 1 är också mycket spännande för att förstå effekter av innovationsinvesteringar samt hur personer och lag tar beslut i situationer av osäkerhet.
Paolo har varit knuten till Handelshögskolans Center for Sports and Business sedan 2016 och även delat med sig av sin kunskap till svensk idrott tidigare.
Det är tydligt att han har en passion att se till att forskning kommer ut i praktiken och att verksamheter får nytta av perspektiv och angreppsätt.
I den nya rollen som gästprofessor kommer han närmare svensk idrott. Han kommer att bidra till Center for sport and Business både när det gäller forskning och undervisning.
För Handelshögskolans Center for sport and business stärks förutsättningarna än mer att ta en internationell ledarroll. Nätverk kan stärkas och utvecklas.
Paolo Aversas gästprofessur tillsammans med professorsutnämningen av Martin Carlsson Wall ger bra förutsättningar att agera med andra toppuniversitet på en internationellt konkurrensfylld forsknings- och utbildningsmarknad inom idrott.
Jonas Perssons sponsorskap för att stärka Sveriges roll inom idrottsforskning blir en viktig del i att ge goda förutsättningar för svensk idrotter att bättre att möta omvärldens utmaningar. Det finns en stor anledning att vara nyfiken på vad som kommer ske framöver på Handelshögskolans ”Center for sport and business”.
/Staffan Movin
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar. I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.
Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar