IA-krönikör så nära VM-brons
Maria Rydqvists krönika förra året är en av de mest lästa, och citerade, texterna i Idrottens Affärers historia. Maria hade gått igenom förbundskaptener och sportchefer i skidornas historia och konstaterade att det var inte en enda kvinna bland de 51 senaste tränarna, ledarna och cheferna i Svenska Skidförbundets alla grenar!
Här kan du läsa hennes krönika
Texten gav eko både på sociala medier och traditionell media.
Gillar att skriva
Att det bara blev en krönika beror på att Maria Rydqvist valde att satsa till VM i Falun, på hemmaplan – och då fanns det ingen tid att skriva krönikor.
Lika ledsna som vi i IA:s redaktion var över det beslutet då, lika glada och stolta är vi i dag.
Och vi hälsar givetvis Maria Rydqvist välkommen tillbaka som krönikör när hon lagt skidorna på hyllan. Det lär finnas ämnen kvar att skriva om!
Kallades in som reserv
Maria Rydqvist har tränat mycket ambitiöst inför den här säsongen och nådde också vissa framgångar. Därför var besvikelsen stor när hon lämnades utanför VM-truppen.
Hon fick nöja sig med att vara reserv. Men när Anna Haag blev förkyld fick Maria Rydqvist chansen. Och hon blev nia i lördagens skiathlon. Det stod klart att hon var i bra form.
På måndagsmorgonen fick hon också beskedet att det skulle bli start i tisdagens lopp över 10 km fri stil.
- Skate är en favorit och det ska bli jätteroligt. Mitt mål är att få en ny topp-tio-placering.
Tvåbarnsmamma
Tvåbarnsmamman från Gislaved, men nu boende i Älvdalen, kände på sig att det skulle gå bra.
Hon blev fyra och missade bronset med 1,7 sekunder.
- Visst grämer jag mig över hur nära jag är en medalj, men samtidigt är jag så otroligt glad över denna fjärdeplats. Det vore dumt att inte bara vara enbart glad över den.
Hon pendlade mellan glädje och besvikelse
- Jag känner nog mest besvikelse trots allt. Här gör jag mitt livs lopp och är så nära, nära. Då pendlar känslorna upp och ner, förklarade hon.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















