Mourinho på uppdrag i Arjeplog
Men nu hade han ärende till Arjeplog av alla ställen, arbetslös som han är numera.
Han ser onekligen lite frusen ut där på de norrländska vidderna. Det var gråmulet den här dagen och det var rätt bistert.
Nog har han hamnat i kylan
Mourinho försökte hålla värmen uppe och fann också en viss förtjusning i att titta ut över de vita vidderna. Onekligen en stark kontrast för en person som är uppvuxen i Setúbal i Portugal och van vid plusgrader.
53-åringen har hamnat i kylan i dubbel bemärkelse. Han sparkades för bara en månad och står nu utan jobb och nu fick han pröva norrländsk vinterkyla.
Därför fanns det nu tid till att göra ett lukrativt reklamjobb och spela in en film. Mourinho är ambassadör för Jaguar och alldeles innan han lämnade klubben gjorde han spelarna avundsjuka när han blevd en förste i Storbritannien som fick ett exemplar av Jaguars senaste modell – en F-Type Coupé.
1 000 person jobbar med bilar
Bilen kommer ut på marknaden i mars och har ett pris om cirka 650 000 kronor. Då får han 550 hästkrafter i en elegant sportvagn.
”Med F-Type Coupé har våra designers och ingenjörer skapat det ultimata uttrycket av Jaguars dna; vacker design kombinerad med enorm dynamisk prestanda. Alla våra kunder kommer att bli lika överväldigade som vår nya ambassadör Jose Mourinho”, sa Jeremy Hicks, chef för Jaguar Land Rover UK vid lanseringen.
Besöket i Arjeplog blev känt sedan Mourinhos agentur Gestafe hade lagt ut bilder på sin hemsida. Bilstäderna i Norrlands inland inleddes i början på 70-talet när tre vilsna tyska biltekniker sökte en lämplig väg för testkörningar och då upptäckte möjligheterna att utforma sin egen bana.’
Numera har mer än 1 000 personer från regionen direkt eller indirekt arbete i verksamheten under högsäsong och över 1 miljard kronor har investerats i olika anläggningar.
Jose Mourinho och Jaguars senaste skapelse, en F-Type Coupé för 650 000 kronor.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















