"Bulan" belönades med 200 000
Då, som 21-åring tog han ett sensationellt brons i super G vid OS i Calgary 1988. Nu, vid Sveriges Innovationsriksdag under Åre Business Forum på Copperhill Mountain Lodge, stod han på en scen igen och hyllades.
- Två hundra tusen, det är ju egentligen inte riktigt klokt. Nästan lika stort som att ta en OS-medalj, sa ”Bulan” och njöt av stunden.
Bygger eget företag
Från en vågad utförsåkare till en lika utmanande entreprenör.
Han hade jobbat länge på Åre destination innan han 2013 startade sitt eget företag Destintell AB.
- Jag vill använda mina erfarenheter till att fortsätta jobba med destinationsutveckling. Jag hoppas och tror att mina erfarenheter från Åre är efterfrågade, sa han då.
Den förre slalomstjärnan hade varit VD för Åre Destination 2008-2013 och därefter processledare för Åres del av Tillväxtverkets treåriga satsning (2012-2014).
Visit Solutions AB startade han tillsammans med Robert Nordberg och i dag har företaget åtta delägare. Förutom ”Bulan” och Robert även tre forskare, Maria Lexhagen, Mathias Fuchs och Wolfram Höcken plus tre investerare.
Att jobba med destinationsutveckling är deras specialité.
Över hundra sökanden
Nu hade ”Bulan” sökt pengar ut Åforsk-stiftelsen. Det var han inte ensam. Det fanns totalt över 100 förhoppningsfulla. Tio valdes ut, var och en fick 200 000 kr – och ”Bulan” var en av mottagarna.
- Pengarna går till att utveckla både mig och företaget. Det här känns otroligt stimulerande.
För sjunde gången arrangeras Åre Kapitalmarknadsdagar den här veckan i Åres vårvintermiljö. Dagarna präglas av innovationsrikedom, kapital och finansiering och en rad möten och seminarier.
Skapa affärer och nya kontakter är generalord för alla entreprenörer, företagsledare, investerare, finansiärer, politiker och andra höjdare inom näringslivet och det offentliga. Totalt deltar runt 2 000 personer.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















