Loui planerar för framtiden
Turbulensen runt Avenykrogen El Corazon och fyra systerkrogar med ägaren Navid Atlassi som ägare blev total när han häktades – och dömdes – för grova våldtäkter mot två 16-åriga skolflickor.
"Vårt hem i framtiden"
I höstas avslöjades allt det bakomvarande som bl a innebar att krogarna förlorade alkoholtillstånden.
Loui Eriksson som är uppvuxen i Lerum har förhandlat under en tid och nu avslöjas att han är den nye ägaren.
- Vi vill ha ett så aktivt ägarskap som vi bara kan, säger hockeystjärnans fru Mikaela Kanold Eriksson för tidningen GT.
- Vi har pratat om vad man ska göra efter karriären, vad som ska vara vårt hem i framtiden och vad vi vill satsa på. Det har vi börjat tänka på mer och mer efter att han skrev sitt sista kontrakt, säger Mikaela Kanold Eriksson.
Köpt för 50 miljoner
Att driva eget i restaurangbranschen lockade paret Eriksson som tar över fem krogar i Avenyområdet - El Corazon, The Pelican och La Gondola på Avenyn, Stock Yard på Storgatan och restaurang El Corazon vid Kungstorget – som omsatte totalt 75 miljoner kronor, enligt senaste årsredovisningen.
Köpeshillingen ska ha blivit runt 50 miljoner kronor och paret Eriksson har Daniel Sadroff som delägare. Sadroff med 125 aktier är Louis svåger och den som ska driva verksamheten. En roll som han har haft tidigare under Navid Atlassi.
NHL-stjärnan har 375 aktier av de 500 aktierna i bolaget och nu närmast står en översyn av restaurangerna.
- Vi ser det som en fantastiskt rolig möjlig investering för vår framtid, säger Mikaela Kanold Eriksson.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















