Magdalena Forsberg blir ambassadör för nya kosttillskott

Magdalena Forsberg som är en av Sveriges mest framgångsrika vintersportare gör nu som många andra före detta stjärnor – hon blir ambassadör för ett nyttvarumärke. 15 år efter att karriären avslutades föll valet på kosttillskott.

Foto: privat

– Som elitidrottare var det en del av jobbet att ha full koll på kosten. Idag behöver jag lite hjälp på traven, det är svårt att få i sig exakt allt man behöver varje dag, säger Magdalena.

Magdalena Forsbergs sex VM-guld och lika många totala världscupsegrar gjorde henne legendarisk inom skidskyttesporten. Som för alla idrottare på toppnivå krävdes en närmast nitisk koll på näringsintag för att Magdalena skulle nå högst upp på pallen.

– På den tiden åt jag så pass mycket och varierat att jag fick i mig allt jag behövde av vitaminer och mineraler. Men även om träning fortfarande är en viktig del av min vardag så kan jag förstås inte äta lika mycket som på den tiden, eller lägga den tid som krävs för att få den perfekta variationen.

– Jag försöker få in någon typ av träning varje dag, minst en halvtimme. Och jag försöker ta de chanser som finns i vardagen att röra på mig – som att ta trappan i stället för hissen, gå, springa eller cykla till jobbet istället för att ta bilen. Det är lätt att ta den lätta vägen, men det känns så mycket bättre när man rör på sig. Jag har fått frågan om jag tränar för att vara ung, men jag brukar säga att jag gör det för att kunna vara gammal. Jag vill orka ha roligt, åka skidor med barnen och resa. Allt handlar om balans mellan mat, arbete och vila. Att få i sig rätt näringsämnen är bara en pusselbit i att må bra.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen