Foppa lämnar Sverige
I höst flyttar familjen Forsberg till Schweiz. Peter och hans sambo Nicole Nordin har köpt in sig i det exklusiva skoföretaget Inuikii, ett schweiziskt företag som började tillverka exklusiva skor i lammskinn och mocka 2012. Företaget har huvudkontoret i Zürich.
I höst flyttar familjen Forsberg till Schweiz. Peter och hans sambo Nicole Nordin har köpt in sig i det exklusiva skoföretaget Inuikii, ett schweiziskt företag som började tillverka exklusiva skor i lammskinn och mocka 2012. Företaget har huvudkontoret i Zürich.
Förra söndagen kunde vi se Peter Forsberg i finalen i Mästarnas Mästare SVT. Han hade vunnit Mästarnas mästare tidigare och ville gärna ha en titel till eftersom han har dubbla Stanley Cuptitlar, dubbla OS-guld och dubbla VM-guld.
Besegrade Ingemar
Peter hade dessutom besegrat Ingemar Stenmark i Nattduellen.
Men bollaget med Magnus Wislander, Kennet Andersson och Jesper Blomqvist blev för svårt för skridskolaget med Peter, Maria Hjort och Pelle Fosshaug.
Ny TV-satsning
Nu står han inför en ny TV-satsning, ”Vem kan slå Anja och Foppa” som har premiär i höst på Kanal 5.
Vem kan slå? hade premiär i Kanal 5 redan 2008 och är ett av kanalens mest framgångsrika program genom alla tider med fem säsonger. Då utmanades Filip Hammar och Fredrik Wikingsson av både kända och okända svenskar
Snart börjar inspelningarna av den nya programserien.
Foppatoffeln succé
Så har han yrkeskarriären att också tänka på.
Skor är ingen ny bransch för Peter. Hans företag Forspro fick agenturen i Sverige för Crocs-modellen Cayman och blev en fantastisk succé under namnet Foppatoffeln. Men snart kom piratkopiorna som var mycket billigare. Försäljningen av originalet sjönk, Peter förlorade agenturen och 2010 lade han ner företaget.
Gillar Zürich
Peter säger till Sportbladet att han gillar Zürich där han vann VM-guld 1998.
¨- Jag tycker det är otroligt fint varje gång jag har varit där och Zürich är en fin stad. Meningen är att vi ska bo är några år.
Äldsta barnet Lennox , fem år, har börjat i ishockeyskola i Sverige. De andra barnen är Lily, 3 år och Diego, snart 2 år.
Mest lästa just nu
Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.
-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.
Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar