Nu har hon glömt tårarna
Trots att Therese Johaug var avstängd hela förra året tjänade hennes bolag 16 miljoner kronor 2017, tre gånger så mycket som 2016.
Anledningen var att nya sponsorer valde att skriva kontrakt med henne trots dopingavstängningen på 18 månader som gjorde att hon bland annat missade OS, uppger hennes manager Jörn Ernst.
Förkrossad
Det var den 13 oktober 2016 som beskedet kom att Therese Johaug hade fastnat i ett dopningstest sedan den den anabola steroiden clostebol hittats i hennes urinprov. Enligt Johaugs version fick hon i sig ämnet när hon behandlade sina sönderbrända läppar med salvan Trofodermin under ett höghöjdsläger i Italien en dryg månad tidigare.
I augusti 2017 fastställdes domen - Therese Johaug stängdes av i 18 månader av Idrottens internationella skiljedomstol (Cas).
”Therese Johaug är förkrossad över domen som innebär att OS och hela nästa säsong förstörs”, skrev Johaugs advokatfirma Hjort i ett pressmeddelande.
Hon fick alltså inte medverka i OS, men trots det blev säsongen lyckad i ekonomiskt avseende.
Förmögenhet om 52 miljoner
Norska tidningen Dagens Näringsliv har granskat hennes bolag, Setra AS, som visar en vinst på 16 miljoner kronor trots att hon inte tjänade en krona i prispengar.
Dagens Näringsliv skriver också att om norskan varit fri att tävla hade hon uppskattningsvis tjänat ytterligare 11 miljoner kronor.
Honlåter pengarna växa. Under året tog hon ut blott 10 000 kr i lön.
29-åringens förmögenhet är 52 miljoner kronor.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar