Idrotten ger och tar - brutalt ibland
Kalmar FF har bekräftat att klubbens tränare Nanne Bergstrand, 62, har drabbats av utmattningsdepression. Han är långt ifrån ensam. Ett par andra idrottsprofiler är höjdhopparen Linus Thörnblad, 33, och bandyprofilen Magnus Muhrén, 43.
Vad står utmattningsdepression för? Utbrändhet, helt enkelt. Följderna är känslomässig utmattning, okänslighet för andras behov, låg prestationsförmåga.
Personer som arbetar med människor under pressade förhållanden drabbas. Men utbrändhet kan också drabba individuella idrottare, som i Thörnblads fall.
Var tionde drabbas
Göran Kentää, lektor på GIF, har studerat elitidrott och utbrändhet. Forskning visar att upp till var tionde elitidrottsutövare har drabbats av utmattningsdepression.
När det gäller överträning, som är en överlappande problematik, är siffran 30 procent. Samtidigt tror forskarna att ännu fler kan ha problem.
- Det finns förmodligen ett stort mörkertal och vi tappar idrottare hela tiden på grund av det här, har Göran Kentää sagt.
En aspekt som forskarna tror kan bidra till mörkertalet är kulturen inom idrottsvärlden att inte visa svaghet utan att bita ihop.
Fotbollstränaren Kurt Arne Nanne Bergstrand är det färskaste exemplet från idrottsvärlden. 31 juli meddelade Kalmar FF att Nanne Bergstrand sjukskrivit sig på grund av personliga skäl.
Klubben ville inte då gå in på närmare anledning till sjukskrivningen. Men nu har det blivit officiellt. En anledning var ryktesspridningen som talade om cancer, att något hänt med hans familj eller rattfylla.
Sjukskriven i tre veckor
Nanne är fortsatt sjukskriven i tre veckor. Henrik Rydström och Jens Nilsson tog omedelbart över tränaransvaret och de fortsätter.
Bergstrand har framför allt en lång tränarkarriär bakom sig men var också en talangfull spelare i Halmstad BK och Kalmar FF. Tidigt i karriären blev han erbjuden ett tvåårskontrakt med Manchester City men det sprack på att han inte hade spelat i landslaget. Han fick inget arbetstillstånd. Sverige var inte med i EU på den tiden.
Han har tränat olika lag sedan 1984. Bland annat Kalmar FF i tre omgångar, Öster, Helsingborg och Hammarby. Längsta perioden var med KFF 2003-2013. Då förde han klubben till sitt första SM-guld, 2008, och guld i Svenska cupen.
Kommer han tillbaka som tränare? Ingen vet.
Snabbt mot höjderna
Linus Thörnblad var underbarnet som snabbt blev stjärna. Mellan 2006 och 2010 nådde han de stora höjderna. 2,38 inomhus, 2,36 utomhus. Brons i VM 2006, silver i EM i 2007, båda inomhus, bland många andra framgångar.
Plötsligt tog det tvärstopp. Vid 25 års ålder drabbades Linus av utbrändhet. Det var sluthoppat. Han kunde sova dagar i sträck.
Han kom delvis tillbaka. I somras var han tävlingscoach för höjdhopperskan Erika Kingsley som också lidit av utbrändhet. Helgen som gick dök Linus upp som deltagare vid SM i Eskilstuna.
Han tog sitt första SM-guld, hoppade 2,11, flera år sen han slutat. Han har ätit tunga, antidepressiva mediciner i sex år. Sa efter guldet:
- Att gå på tunga antidepressiva och kunna vinna SM betyder allt.
Linus togs ut till helgens Finnkamp men tackade nej.
- Det hade varit väldigt kul att vara med men det får inte bli som för åtta år sedan när jag gick in i väggen. Jag måste tänka på den mentala hälsan den här gången, säger han.
Linus ska träna under hösten och om två månader bestämmer han sig för om det blir en fortsättning.
Under senare tid har han arbetet deltid på ett ungdomshem plus att han reser runt och föreläser. I juli gifte han sig md Nazarin Nazari.
Framtiden?
- Jag vet inte, säger han.
Muhrén sjukskriven sen mars
- Magnus ”Murren” Muhrén är en av landets bästa bandyspelare genom tiderna. Tre VM-guld, fem SM-guld, 700 mål för Sandvikens AIK, 31 för Gais i elitsammanhang. Bara Jonas Claesson har gjort fler elitmål, 771. ”Murren” utsågs till Årets man fyra år i rad, 2002-2005. Unikt.
”Murren” slutade som aktiv 2014. Blev en slags tränare i Villa Lidköping men återvände 2017 som tränare för SAIK. Han har varit öppen med att han under tid drabbats av utbrändhet.
Efter förlusten mot Edsbyn i SM-finalen i mars förra året, 4-0, sjukskrev han sig dagen efter finalen.
- Jag är mentalt trött, slut och mår fruktansvärt dåligt, sa han.
Det måste ha tagit hårt på en målgörare som Magnus att SAIK blev det första lag på 44 år i en SM-final som inte gjorde något mål.
Han är fortsatt sjukskriven men har börjat arbetstränare. Kommer han tillbaka som huvudtränare i klubben? Ingen vet just nu.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.
-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.
Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar