Rekordmånga svenskar spelade i NHL

Ska man tro morgon-TV och kvällstidningar så gör svenska NHL-spelare jättesucce i den transatlantiska hockeyligan. De gör inte annat än mål och hyllas oreserverat hela tiden i rapporteringen. Dessutom, det har varit rekordmånga svenskar i ligan den här säsongen. Inte mindre än 101 svenskar var registrerade i NHL. Det är fler än någonsin. Möjjligheterna till blågula framgång var stor.

Men, inte en enda utav de 101 svenskarna tillhör top-20 i poängstatistiken nu när ligan när färdigspelad.

Elias Lindholm, Calgary, är den som har lyckats bäst av 101 svenskar i NHL. Han stod för 27 mål och, 51 assist under säsongen.

För andra året i rad saknas svenskarna i den statistik som verkligen räknas i NHL. Alltså redovisningen av de som producerar, de som gör mål eller står för assists. Här  fanns det alltid minst en svensk i många år.

Elias Lindholm i Calgary blev  nufrämst med sin 78 poäng. Född och skolad i Boden och med erfarenhet från fem säsonger i NHL.

Mest uppmärksammad blev annars rookien Elias Pettersson med 66 poäng.

Svensktoppen

Här är fakta för de främsta svenskarna:

1. Elias Lindholm, Calgary. 27 mål, 51 assist och 78 poäng.

2. Gabriel Landeskog, Colorado. 72 matcher, 74 poäng (34+40).

3. Mika Zibanejad, New York Rangers. 82 matcher, 74 poäng (30+44).

4. Nicklas Bäckström, Washington. 80 matcher, 74 poäng (22+52).

5. Elias Pettersson, Vancouver. 66 poäng (28+38).

Talangfabriken "Svensk Hockey"

101 svenskar, det är ett antal som väcker både respekt och beundran. Ett imponerande bevis på ungdomsarbetet i landet. Och med vilken kraft och fart som talangfabriken ”Svensk Hockey spottar ur sig talanger.

Många grabbar har förverkligat drömmen och de har fått flytta över Atlanten och har tjänat pengar. Det är åtskilliga som är och blir dollarmiljonärer. Och antale växer för alla  bär på samma längtan på många rinkar  runt om i Sverige. Att bli upptäckt, tradad, och en dag få ett eget NHL-kontrakt.

Stillsamt kan man också fråga sig var svensk hockey skulle stå och hur det skulle se ut om utvandringen till NHL inte vore så omfattande.

Men till den ekvationen hör också det faktum att ambition och längtan tjänar som en drivfjäder för alla unga spelare.  

De har gjort mega-succé

Notera att så många som 101 spelare(utöver alla de som lirar i någon europeisk liga) tillsammans är i princip fem lag som inte längre berikar svensk hockey i matcher och konkurrens.

Från NHL känner vi till ett antal svenska spelare som inte bara har lyckats utan de har gjort mega-succé. De har med rätta hyllats och blivit idoler, de har samlat meriter och pengar på hög och de har kommit hem och blivit föredömen.

Statistiken är delvis också färgad blågul. Från1995 till 2017 fanns det alltid minst en svensk NHL-spelare på topp 20 i poängligan när varje säsong summerades. 2003, 2010 och 2011 lyckades dessutom Peter Forsberg, Henrik Sedin och Daniel Sedin med bedriften att vinna den samma.

Dessutom, Enligt uppgifter i Nordamerika har den svenske rookien, Elias Pettersspn, sagt ja till en förfrågan om att spela VM i Bratislava.

Just det här att vilja spela i Tre Kronor, och att NHL-klubben också ska ge sitt medgivande, har ju varit en ständig fråga i många år. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen