Håkan törs bli ny vd i AIK

Jens T Andersson berättar nu öppet varför han avgår som vd och klubbdirektör i AIK.

– Det bottnar dels i den kritik och smutskastning som jag upplever att jag varit utsatt för under i princip hela hösten från supporterhåll, säger han i en intervju i DN.

Håkan Strandlund är villig att upprätthålla tjänsten som tillförordnad vd så länge AIK söker en permanent lösning.

Samtidigt har ekonomichefen och vice vd:n,Håkan Strandlund, modet att säga ja till att bli tillförordnad vd under den tid när klubben söker en permanent lösning. till dess att den allsvenska fotbollsklubben hittat en lösning på vd-posten. Det beslutades vid ett extrainsatt styrelsemöte på söndagen, skriver AIK på sin webbplats.

Lämnade in avskedansökan

Det var i torsdags som Jens T Andersson meddelade att han avgår som klubbdirektör och vd.

Strandlund har varit tillförordnad vd i AIK förut, mellan november 2017 och juli 2018.

Andersson valde att lämna in en avskedsansökan.

– Det arbete som jag såg framför mig när jag tillträdde som klubbdirektör har startats och på flera områden också avslutats. Klubben har arbetat hårt, både kort- och långsiktigt, och är redo för ett nytt årtionde med nya utmaningar. Som klubbdirektör för AIK Fotboll har jag haft den stora förmånen att åter få dela arbetsdagar och upplevelser med alla som älskar och följer AIK. Jag vill tacka klubben och alla medarbetare för den fina tiden, säger Jens till klubbens hemsida.

Klubben skriver att det är Jens T Anderssons eget beslut att nu lämna sin post. Styrelseordförande Robert Falck är överraskad och klart bekymrad, medger han i Sportbladet når honom.

– Det är tråkigt att han väljer att hoppa av uppdraget. Det är bara för oss att acceptera, men min personliga reaktion är att det är ledsamt och tråkigt. Jag och Jens har jobbat bra ihop, säger styrelseordförande Robert Falck.

Hårt tryck från fansen

Jens T Andersson har varit utsatt för ett hårt tryck av supportrar ansatt från delar av supporterkollektivet i AIK angående föreningens arbete gentemot polisen och villkorstrappan.

Styrelseordförande Robert Falck säger:

– Jens har gjort ett professionellt och bra arbete för AIK. Är man vd och klubbdirektör för AIK så får man vara beredd att ta kritik, men i vissa fall har det gått för långt.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.