Skidskyttets hedersman slutar
Den 14 mars 2010 tog fransmannen Martin Fourcade sin för första seger i världscupen i finska Kontiolahti. Exakt på dagen tio år senare vann han sin 71:a och sista seger. På samma plats och på samma distans, jaktstart.
Fourcade har blivit mångmiljonär på sin sport.
Den gångna säsongen var en seger i världscupen värd 15 000 euro. Prispengarna har höjts genom åren men 71 segrar genom åren genererar en skaplig slant. Han har fem VM-guld som senast belönades med 25 000 euro. Meritmässigt slås fransmannen av Ole Einar Björndalen, som när han slutade 45 år gammal hade vunnit världscupen sex gånger, har 95 världscupsegrar, åtta OS-guld och elva individuella VM-guld.
Fourcade bäst säger Ferry
Idrottens Affärer ringer upp Björn Ferry i Storuman, just hemkommen från säsongens sista tv-uppdrag.
Björn, vem var bäst, Fourcade eller Björndalen?
Fourcade. Björndalen vann mycket på sin skidåkning, Fourcade var en mycket bättre skytt. Han har legat över 90 procent i skyttet år efter år. Björndalen var aldrig lika komplett som Fourcade.
Ferry tittar ut genom fönstret och kan meddela att snön ligger meterdjup. Han har två år kvar på sitt kontrakt som expertkommentator med SVT och har ingen tanke på att sluta.
- SVT har rättigheterna till 2026. Jag trivs med jobbet. Det är kul att ha ena foten kvar i skidskyttet.
”Mitt livs bästa lopp”
Ferry slutade 2014. I ett av sina sista lopp knäckte han för en gångs skull den omöjlige fransosen. Det hände i Slovenien.
- Båda sköt fyra nollor, så snabbt har jag aldrig skjutit, och det blev en spurtstrid. Jag vann med någon sekund. Jag fick ett litet övertag i sista knixen. Det var mitt livs bästa lopp, säger han.
- Gratulerade han dig?
- Först var han sur men sen kom ett grattis.
Norrmannen Johannes Thinges Bö lurade Fourcade på totalsegern i världscupen. Bö var tvungen att bli sämst fyra för att ta hem cupen. Det var precis vad han kom bakom en trio från Frankrike.
- Jag har levt min dröm i över tio år och jag är stolt över det jag uppnått i min karriär. Det är fantastiskt att få avsluta så här. Jag kommer att sakna supportrarna, sa han i SVT: sändning.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari, då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.
Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar