Valberedningen anklagar bandybasen för fusk
Det hettar till i Bandysverige, ja det kokar över inför årsmötet den 5 september. I lördags presenterade Valberedningen sin kandidat till ny ordförande, 55-årige Jesper Kärrbrink. I ett brev till Svenska bandyförbundets ordförande Per-Anders ”Nöne” Gustafsson, 65, anklagar Förbundets valberedning honom för oegentligheter.
Valberedningen skriver till Gustafsson att den avser att gå in till Riksidrottsförbundet och Förbundets Disciplinnämnd rörande oegentligheterna.
- Bra att de anmäler mig. Jag har inget att dölja. Allt har gått rätt till, säger Gustafsson till Idrottens Affärer.
Valberedningen anklagar Gustafsson för att på eget bevåg anställt en nära vän tillika ordinarie styrelseledamot i förbundsstyrelsen. 100 000 kronor har betalats ut till den anställde, attesterats av kanslichef men med kopia till ordförande.
Valberedningen: Ingen tidsrapportering har lämnats till kanslichef (Håkan Sjösten, vår anm) eller löneansvarig. Sedan har bilersättning betalats ut till en skattefri total på 25 000 kronor. Valberedningen skriver att SBF felaktigt drabbats av en total kostnad på cirka 175 000 kronor.
”Felaktiga anklagelser”
Gustafsson ställer upp för omval, han blev vald till ordförande den 18 juni 2019.
- Jag betraktar brevet som privat till mig. Det är felaktiga anklagelser, jag känner mig kränkt. Brevet är ett tjuvnyp. Nu får Valberedningen bevisa sina anklagelser.
- Alla utbetalningar till personen är verifierade och gjorda av mig och Håkan Sjösten. Jag har som ordförande rätt att hantera den här anställningen. Jag kan inte bli straffad, säger Gustafson,.
Valberedningen skriver vidare att den tillfällige anställde ringt runt till föreningar och kampanjat för den sittande ordföranden. I brevet får Gustafsson den ena råsopen efter den andra.
Inför förbundsmötet 2019 fanns en viss tveksamhet från en minoritet kring nuvarande ordföranden lämplighet, där argumenten främst var kopplade till
O behandling och bemötande av spelare och ledare inom landslagsverksamheten
O ledarskapet som utövades inom ramen för rollen som ordförande i landslagskommittén
O behandling och bemötande av förbundets tjänstemän och samt styrelseledamöter.
Här kommer råsoporna
Sen kommer det: ”...flertalet kvinnor i vår organisation som anser att sittande ordförande betett sig kränkande. Sittande ordförande är otrevlig, har attityd och i ett fall ser ner på mig som kvinna”.
Vidare: ” ...ordföranden får regelbundet raseriutbrott, visar aggression och är allmänt otrevlig i vardagen. Man uttrycker en rädsla för ordföranden och säger man vad man tycker blir man exkluderad i den sakfrågan. Personal som inte vågar säga sin mening är inte acceptabelt till i en organisation om har demokrati, delaktighet, transparens och jämställdhet i sin värdegrund. Ett ledarskap som skapar en sådan situation är för VB helt oacceptabelt”.
VD i 19 år
Det är ingen tvekan om att valberedningen vill ha bort Gustafsson till varje pris. Hans civila karriär och bandymeriter talar för sig själva. Tränare för Villa Lidköping i 14 år i olika omgångar. Han var också aktiv som spelare i klubben. Under fyra säsonger i Vetlanda BK förde han klubben till dubbla guld 1991 och 1992 och seger i Europacupen.
Under 19 år var Gustafsson vd i 19 årför hälsokoncernen Avonova med 700 anställda. Företaget finns på 120 platser i landet
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar