Thomas Fogdö i nya dopingbolaget
Nu skapas Antidoping Sverige AB. Därför hålls en extra RF-stämma den 22 december. Huvudpunkt är just bildandet av en ny, fristående, svensk antidopingorganisation.
Bolaget får från RF ett startbidrag om 25 miljoner kr. Förre alpine stjärnan,Thomas Fogdö, är tilltänkt styrelseledamot i bolaget.
Ett skäl till bolagets tillkomst och bildandet av en stiftelse är den nya världsantidopingkoden som börjar att gälla den 1 januari 2021.
Riksidrottsstyrelsen har fastställt och presenterar förslaget till stämman med förändringar av RF:s stadgar, stadgar och styrelse för Antidopingstiftelsen samt regelverk i form av idrottens Antidopingreglemente.
För att klara den nya världsantidopingkodens krav och för att stärka det svenska arbetet mot doping inom idrotten vill Riksidrottsförbundet bilda Antidopingstiftelsen.
Denna blir ägare av det bolag, Antidoping Sverige AB, där verksamheten ska bedrivas. Syftet är att skapa största möjliga oberoende aktören för antidopingverksamheten. RF-stämman ska också tillsätta stiftelsens styrelse där flera poster är klara. En av de aktuella personerna är Thomas Fogdö
– Vi ser fram emot att i den nya organisationen fortsätta bedriva ett lika kvalitativt arbete som vi gör idag om än med ännu större förtroende både nationellt och internationellt, säger Åke Andrén-Sandberg, ordförande i Dopingkommissionen.
– Det är ett stort och intensivt arbete som gjorts tillsammans och vi tar ytterligare ett steg mot målet, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Till posterna i den nya Antidopingstiftelsens styrelse är följande namn föreslagna:
Regeringen: vakant, Sveriges Riksidrottsförbund: Arne Ljungqvist, Sveriges Olympiska Kommitté: Sara Fischer, Folkhälsomyndigheten: Anna Bessö, Svensk Förening för fysisk Aktivitet och Idrottsmedicin: Peder Sörensson, Centrum för Idrottsforskning: Susanna Hedenborg, Svenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté: Thomas Fogdö, samt två ytterligare poster som är vakanta.
I förslaget till beslut överlåter Riksidrottsförbundet 25 000 000 kronor som gåva tillsammans med samtliga aktier i Antidoping Sverige AB till Antidopingstiftelsen. Dessutom överlåter Riksidrottsförbundet en gåva på 1 000 000 kronor att användas till Antidopingstiftelsens förvaltning tills dess övriga tillgångar genererar avkastning.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Pilarna flög inte Andreas ” Dirty Harry” Harryssons väg i åttondelsfinalen i dart-VM.
Världsfemman Jonny Clayton från Wales vände underläge till seger, 4-2 i set, i ett festklätt Alexandra Palace i norra London.
”Dirty Harry” kan åka hem till Gårdveda utanför Målilla i nord östra Småland 740 000 kronor rikare. Han arbetar nattskift på ett företag i Hultsfred som tillverkar fönsterbågar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar