Och - Djokovics företag tar fram covidmedicin
Snacka om att skjuta sig i foten. Ett stick av en spruta hade blivit bra mycket billigare och smidigare.
Novak Djokovics beteende före , under och efter besöket i Australien blev totalt misslyckat.
- Han missade årets första Grand Slam.
- Han fördöms av tennisfans världen över.
- Han riskerar även att missa nästa Grand Slam, Franska Öppna i Paris, då samma krav på vaccination mot covid-19 gäller även där.
- Och nu visar sponsorerna sin ilska. Franska Lacoste deklarerar: ”Vi ska så snart som möjligt att ta kontakt för att reda ut händelserna” låter det franska företaget meddela.
- Då ska ni veta att Djokovic har 81 miljoner kronor årligen från det företaget.
- Hans övriga sponsorer börjar också vakna. Sammanlagt tjänar Djokovic 370 miljoner kronor om året på sina olika sponsorkontrakt, skriver Forbes.
Lägg ihop förlorade prispengar, sponsorersättningar, och lite annat smått och gott, då är det gigantiska belopp.
Om skulle myndigheterna i Australien anse att han är ansikte utåt för corona-motståndet, då växer efterräkningarna.
Mitt uppe i allt framkommer att han är majoritetsägare i ett företag, danska företaget Quantbiores, som tar fram en behandling av sjukdomen.
Novak och hans fru Jelena Djokovic äger 80 procent av det.
– Sedan ett år tillbaka håller vi på att utveckla en behandling av coronaviruset, säger företagets direktör Ivan Loncarevic till den danska tidningen Berlingske.
Behandlingen är ännu inte godkänd och ska genomgå kliniska tester först till sommaren.
Företaget är nytt och har ännu inga intäkter. Det är därför som man sökt uppbackning från investerare, och då bland annat fått paret Djokovic att gå in med pengar.
”Det var inte orimligt av ministern att befara att vissa antivaccinationsgruppers stöd för Djokovics ställningstagande gällande vaccin skulle kunna uppmuntra till demonstrationer och protester”, uppger domstolen enligt tidningen The Guardian.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar