Svennis: "Nu fokuserar jag på hälsan"

Sven-Göran "Svennis" Eriksson, 75, har drabbats av hälsoproblem och drar ned på sina offentliga framträdanden, bekräftar den legendariske fotbollstränaren i ett uttalande.

Svennis kopplar av i sitt hem, Björkefors herrgård utanför Sunne

Bland annat tar han en paus från sportchefsrollen i Karlstad Fotboll.

"Jag, Sven-Göran Svennis Eriksson, har på grund av hälsoproblem – som är under utredning – valt att för tillfället begränsa mina offentliga uppdrag. Nu fokuserar jag på hälsan, familjen och begränsade uppdrag för bland annat Karlstad Fotboll. Jag tackar för allt stöd från vänner och fotbollskontakter och ber er att respektera mitt beslut och mitt privatliv", säger Eriksson i ett uttalande till bland annat TT.

Erikssons advokat Anders Runebjer säger till TT att Eriksson inte vill kommentera sitt hälsotillstånd ytterligare.

Beskedet om Erikssons hälsa bekräftas även av hans nuvarande klubb Karlstad Fotboll.

I februari 2022 tog Eriksson plats som sportslig rådgivare i division 1-klubben. I början av december 2022 blev han klubbens sportchef.

Enligt Nya Wermlands-Tidningen har "Svennis” i stort sett inte missat några Karlstad-träningar under sin tid som klubbens sportchef – men den senaste tiden ska han dock inte synts till vid träningar eller matcher.

Enligt klubben kommer dock Eriksson att arbeta med "de övergripande frågorna kring klubbens representationslag", tillsammans med huvudtränaren Albert Bunjaki.

 

 

 

Klubben uppger även att Tobias Johansson tar över som tf sportchef.

 

Karlstad Fotboll skriver på sin webbplats att man önskar "Svennis" ett snabbt tillfrisknande och ber alla respektera hans privatliv.(TT)

 

Fakta

Sven-Göran Eriksson

Född: 5 februari 1948 i Sunne, Värmland.

Sven-Göran Eriksson inledde sin tränarkarriär i Degerfors 1977. Efter en Uefacup-titel med IFK Göteborg 1982 följde en guldskimrande karriär i europeiska storklubbar som Benfica, Roma och Lazio. Därtill har svensken varit förbundskapten för bland annat England, Mexiko och Elfenbenskusten. 

Karriär (i urval): 1977–1978 Degerfors, 1979–1982 IFK Göteborg, 1984–1987 Roma, 1987–1989 Fiorentina, 1989–1992 Benfica, 1992–1997 Sampdoria, 1997–2001 Lazio, 2001–2006 England, 2007–2008 Manchester City, 2009–2010, Notts County (sportchef), 2010 Elfenbenskusten, 2010–2011 Leicester), 2019 Filippinerna, 2022– Karlstad Fotboll (sportslig rådgivare och sportchef).

Meriter (i urval): Svensk mästare (1982), Uefacupen (1981/82), portugisisk mästare (1982/83, 1983/84, 1990/91), Italienska cupen (1985/86, 1993/94, 1997/98 samt 1999/00), Italiensk mästare (1999/00).

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mamö FF närmast utklassades i mötet med Elfsborg i Borås. Men klubben  fick plåster på såren, Nu avslöjas att  Mittfältstalangen Hugo Larsson säljs till Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt för 132 miljoner kr. Största övergångsbeloppet någonsin i svensk fotboll.

AIK sålde Alexander Isak för 85 miljoner kronor 2017 och Malmö FF sålde Zlatan Ibrahimovic för 82,5 miljoner 2001. Med dagens penningvärde blir det 123, respektive 107 miljoner kronor. Nu krossar 18-årige Hugo Larsson det allsvenska penningrekordet.

Konstgräsmattan på Tele2 arena i Stockholm har varit hårt kritiserad hela den fotbollsallsvenska säsongen och nu står det klart att arenaägaren SGA i samförstånd med Djurgården, Hammarby och konstgräsleverantören Unisport kommit fram till att mattan ska bytas ut helt. Det skriver Expressen.

Djurgårdens  ledningsmål var upptakten till skandalscener vid Stockholmsderbyt. Nu får det bedrövliga upploppen frånTele2-arena sitt efterspel. Polisen ska utreda utreda händelserna under rubriken ”våldsamt upplopp”.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.

Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.

Ishockeyfansen får sitt, fotbollens vänner likaså, men dennasista majsöndag tillfredsställs även Racerentusiasterna. TV-utbudet är massivt, det är bara att välja och vraka bland åtskilliga TV.-timmar

Miljoners miljoner utgör insatsen. TV 6 gasar ordentligt denna söndag. Det blir högklasssiska timmar med fartfylld motor.Först med klassiska Monaco GP,

formel 1-cirkusens pärla. Som om det inte vore nog följs den sändingen  upp med bilder från Indy 500.

SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.

 En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden.  Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.