Tjejerna återvänder till landslaget
Nu jublar många skidentusiaster. Såväl Frida Karlsson, Maja Dahlqvist som Linn Svahn är på väg att ansluta sig till skidlandslaget igen.
"Jag vet inte om det sista är klart än, men allt har pekat mot det#, säger Karlssons tränare Per Nilsson till Expressen.
Diskussioner mellan åkarna och landslagsledningen har pågått en tid och mycket tyder på att förbundet kan räkna in trion i truppen. På torsdag kommer slutligt besked. Då ska en färdig trupp presenteras till nästa säsong.
Förra säsongen valde Frida Karlsson, Maja Dahlqvist och Linn Svahn att köra efter ett eget träningsupplägg och därmed ställa sig utanför landslagets rutiner med läger och andra sammandragningar.. Men nu har trion bytt åsikt och vill återförenas med de andra landslagåkarna. inför torsdagens truppresentation landeras en ny lösning. Frida,Maja och Linn är att räkna med i landslaget igen
- Det har varit väldigt positivt hela vägen, så det är väl bara slutklämmen kvar med kontraktsskrivandet. Jag vet inte om det sista är klart än, men allt har pekat mot det, säger Frida Karlssons tränare Per Nilsson till Expressen.
Utbrytarna har sökt en större frihet runt träning och förberedelser och uppenbarligen har förbundet haft framgång via en ny planering och därför har nya kontrakt kunnat formats., uppger Expressen.
Landslagsåkaren Moa Ilar, som tillsammans med Marcus Grate fört åkarnas talan i förhandlingarna, tror också att Karlsson, Dahlqvist och Svahn kan vara på väg tillbaka.
- Jag hoppas det. Det känns som att vi har bra energi i gruppen och vi har haft en fantastiskt fin säsong bakom oss. Jag tror att det blir ett stort och fint lag, säger Ilar till SVT. (TT)
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Skriv kommentar