50-åringen unnar sig fest och avkoppling

Peter ”Foppa” Forsberg har några intensiva dagar. Hjälten, idolen, entreprenören, ångermanlänningen och schweizaren är mitt uppe i 50-årsfirandet samtidigt som hans  liv förändras i hög grad

Jubilaren är på hemmaplan i Örnsköldsvik och har kul med de närmaste vännerna och ungdomskompisarna. 

Åren går även för en hjälte som har gått vidare i livet trots skador och andra beprövningar.

Peter Forsberg intervjuas - det har hänt några gånger.

Torsdags upstod bemärkelsedagen. Golf med kompisarna och både en och två middagar med utvalda har stått på programmet.  

Den present han kanske uppskattar allra mest fick han redan den 30 april.

Modo-triumf bästa presenten

Det var då moderklubben säkrade avancemanget till SHL efter sju säsonger i Hockeyallsvenskan. MoDo är fortfarande hans favoritklubb och kommer alltid att vara.

I vinter blev det inte så många besök vid matcher, men nästa säsong kan det bli annorlunda. Spel mot de främsta svenska lagen lockar ännu mera och dessutom har Peters familjeförhållanden förändrats.

Han och flickvännen fästmön Nicole Nordin har enats om att separera. Men de ska försöka förbli arbetskamrater och kompisar, 

I tidigare intervjuer har Peter berättat att hans familj med barnen Lennox, Lily och Diego ska bo kvar i Schweiz.

Peter har under den här tiden också sålt den magnifika villan i Vågsnäs vid havet , men  beslutet ska inte ha något med separationen att göra. Utåt har det hetat  att försäljningen hade varit på gång i ett antal månader, men inte blivit slutförd av olika anledningar. En annan Modo-produkt som gjort karriär och tjänat åtskilliga miljoner dollar,Victor Hedman betalade enligt uppgift 20 490 000 kronor för det 391 kvadratmeter stora huset med en tomt på 9235 kvadratmeter.

Peter har bytt bostad flitigt under de senaste åren. Det är snart fem år sedan han sålde den 380 kvadratmeter stora lägenheten i centrala Stockholm och flyttade till Zug

Nu har han också bytt bostad där.

Så närheten till pappa Kent och mamma Gudrun uppskattar han desto mer i dag. 

Hans största stunder

Med Tre Kronor har Peter Forsberg vunnit två OS-guld 1994 i LIllehammer och 2004 (Turin), menockså två VM-guld 1992 i Prag och 1998 i Zürich.

Han gjorde så många som 708 matcher  under14 NHL-säsonger, samter och 151 Stanley Cup-matcher. Och framför allt, han var med om att vinna  mästartitlar med Colorado Avalanche 1996 och 2001.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.

Det  innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid  den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen. 

Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.