Spel omsatte 4,2 miljarder

Spelaktörer med svenskt tillstånd ökade med 6 procent under årets första kvartal jämfört med samma period förra året. Omsättningen uppgick till knappt 4,2 miljarder kronor.
Den svenska spelmarknaden hade en omsättning på 4,2 miljarder under 2015. Foto: TT

 

Även spel via aktörer utan svenskt tillstånd ökade, dessa beräknas ha omsatt cirka 1,1 miljarder kronor vilket skulle motsvara en ökning med 5 procent.

Det är första gången på lång tid som alla aktörer visar en ökning. Den svenska reglerade spelmarknaden har under de senaste åren haft en nedåtgående trend men under slutet av förra året vände det uppåt. Den positiva utvecklingen ser ut att ta ytterligare fart under det här årets första kvartal. De aktörer som saknar tillstånd följer samma trend som tidigare och ökar alltjämt sin omsättning. Enligt vår statistik är det främst nätspelet som ökar hos merparten av aktörerna.

Svenska Spel omsatte cirka 2,3 miljarder kronor vilket är en ökning med 4 procent.

ATG:s omsättning ökade med 6 procent och uppgick till 955 miljoner kronor.

Folkspel, med Bingolotto och Sverigelotten, omsatte cirka 155 miljoner vilket innebär en ökning med 17 procent.

Svenska Postkodföreningen ökade med 5 procent och omsatte drygt 600 miljoner.

IOGT-NTO, som bland annat har Miljonlotteriet, omsatte 74 miljoner, en ökning med 9 procent.

SAP/SSU, som bland annat har Kombilotteriet, omsatte drygt 57 miljoner vilket är en ökning med 7 procent.

Övriga rikslotterier omsatte 46 miljoner vilket är en ökning med 20 procent.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.