Lagrell: - Vi kan tjäna enorma pengar
Lars-Åke Lagrell vill redovisa fakta och han gör det i dag i Idrottens Affärer. Dels i en intervju och dels i en krönika där han själv skriver om förutsättningarna att ro hem arrangemanget.
Göteborg & co tog initiativet till ett EM i Sverige, Svenska Fotbollförbundet nappade och via kontakt med Norges Fotbollsförbund påbörjades en gemensam jakt om att erövra värdskapet för Euro 2016.
I februari ska Uefa ha alla kompletta projektbeskrivningar på beslutsbordet. Svenska Fotbollförbundets ordförande, Lars-Åke Lagrell, manar på sina styrkor och vill se allt färdigt till årsskiftet.
Kan redan påvisa ett överskott
Det är regeringen som avgör. Lagrell och en delegation från matchstäderna uppvaktade idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth och bad om ett statligt stöd på 3,6 miljarder för att bygga ut de aktuella arenorna.
- Många fokuserar på kostnaden när det i själva verket handlar om de stora vinster som väntar. Ja, jag säger så för all erfarenhet från exempelvis de tre föregående europamästerskapen som vi också har granskat noga visar på stora värden.
- Betänk att EM här 1992 gav 17,5 miljoner i överskott och då deltog åtta lag. Nu, 17 år senare, medverkar 24 lag och intäkterna är betydligt större.
Han har tagit hjälp av Ossian Stiernstrand, en auktoritet när det gäller att beräkna intäkter och utgifter vid stora internationella evenemang.
- Vi har siffror på vad EM kan ge. Det är mycket stora nettointäkter.
- Jag försäkrar, det är så långt ifrån en glädjekalkyl man kan komma. Det är vinsten i pengar, men det finns så mycket mera att vinna.
"I min värld finns det inget nej"
- Ett EM skulle ge 6 800 årsarbetstillfällen. Och vi får besök av åtskilliga tusen fotbollsfans. Vid senaste EM såldes två miljoner biljetter, men totalt rörde sig åtta miljoner besökare vid arenorna och på alla Fun Parks.
Lagrell stannar upp, och säger sedan:
- Det här ger effekter över flera år och i många avseenden. I min värld finns inte ett nej.
- Jag kan inte tänka mig annat än att regeringen ser de enorma skatteintäkterna när de nu ska syna förutsättningarna.
Lagrell och Ossian Stiernstrand, som är forsknings- och utvecklingsansvarig på Göteborg & co, har synat EM i Österrike/Schweiz 2008. Ett arrangemang som påminner mycket om det koncept som Norge/Sverige nu presenterar.
Inget lockar mer än fotboll
- Fotbolls-EM är det enda arrangemang som garanterat går att räkna hem. Det finns heller inget annat evenemang som lockar så många utländska besökare.
- Kom ihåg hur uppskattningsvis 100 000 svenskar var på plats när vi mötte Paraguay i VM i Berlin 2006, varav cirka 50 000 hade biljetter till Olympiastadion.
- Och som nu, vi vet att alla matcher blir slutsålda.
Lagrell har i samtalen med Lena Adelsohn Liljeroth betonat att Ossian Stiernstrand kan bistå regeringen till ett beslutsunderlag. Inte minst kan han påvisa effekterna i Österrike/Schweiz.
- När de till och med i regeringsförklaringen framhåller intresset av att Sverige ska få stora internationella arrangemang då vore det väl självaste den. Det här är störst och vi har en jättechans att bli värd för ett sådant gigantiskt, underbart äventyr.
Utredning för 5 miljoner
Lagrell berättar att det kostar Svenska Fotbollsförbundet fem miljoner kronor att sammanställa en EM-ansökan.
- Det tar vi, men sedan är vi öppna för ett resonemang när det gäller fördelningen av ett överskott. Det finns absolut inget som säger att vi ska ta hela kakan. Det blir en fråga mellan förbundet och regeringen, fastslår Lars-Åke Lagrell.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















