Elfsborg vill starta fotbollens Idol
- Vi tittar på ett projekt, det har potential och känns intressant. Men mer än så finns inte att säga för dagen, säger klubbchefen Stefan Andreasson som kommentar till att nyheten om ett fotbollsprogram har kommit ut.
TV4 träffade partners
Han är angelägen om att inte yppa för mycket.
Sanningen är den att Andreasson och Elfsborg har lyckats sälja in ett koncept till en TV-serie till TV4.
Upplägget är smart – finansiärer blir ett antal företag som på det viset också får en chans att synas i TV.
Trots hemlighetsmakeriet har det framkom att TV4 hade representanter i Borås på tisdagen och projektet presenterades för tilltänkta samarbetspartners.
"Proffsdrömmen" redan i vår
Planerna tar form allt mera och idén är att hitta Sveriges största fotbollstalang. Programmet har arbetsrubriken "Proffsdrömmen".
Unga fotbollsspelare ska visa upp sig på en audition som ska genomföras i fyra svenska städer.
24 talanger blir utvalda och ska träna i Elfsborg under fyra veckor. Via olika tävlingsmoment och bedömningar sker en gallring och slutligen utses en vinnare som får ett proffskontrakt med Boråsklubben.
Det är bråttom för förhoppningen är att göra inspelningarna under de närmaste veckorna och sedan ska serien sändas i maj.
Avtal med en speciell klausul
Dessutom har klubben skrivit ett marknadsföringsavtal med Borås Stad som för 450 000 kronor har skaffat sig flera rättigheter för 2012.
- Tröjreklamen där en loggo med Borås Stad ska finnas på spelarnas bröst.
- Framträdande placering på de så kallade led-skyltarna vid Borås Arenas långsida.
- Spelarna ska vara tillgängliga upp till tre tillfällen vid olika uppdrag inom marknadsföring.
Det finns en speciell klausul. Elfsborg ska ta avstånd från droger och dopning. Om klubben missköter den delen ska 225 000 kronor av avtalspengarna betalas tillbaka och det är Borås stad ensamt som bestämmer om agerandet är rätt eller fel.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















