"Hjälp oss i stället att utveckla event"
- Det är ju lika med att börja i fel ände, anser Max Markusson, försäljningschef vid Göteborg & Co.
Behöver ökat stöd i stället
- Vad vi behöver är ett ökat stöd och att vi verkligen får besked om en rejäl uppbackning för att kunna bjuda på fler och bättre evenemang.
Remy Nilson är välmedveten om villkoren för landets travbanor som redan har små marginaler.
- Jag har i minnet att representation står för ett betydligt större belopp totalt än vad man inbillar sig. En förändring åt fel håll kan få stora konskvenser.
"Påverkar inget"
- I synnerhet om det gäller stora företagsgrupper och där mat och entré, kanske i kombination med sponsring, ingår. Försvinner avdragsmöjligheterna tror jag företagen tänker sig för en gång extra.
HG Wessberg menar att även om förslaget antas av regeringen så ska det inte påverka företagens kundaktiviteter nämnvärt.
Han är ordförande i Företagsskattekommittén, som på uppdrag av regeringen, genomfört utredningen om företagsbeskattning. I uppdraget ingick även att komma med förslag på hur förbättringen av riskkapital till företag ska finansieras.
Avvärjer kritiken
HG Wessberg, kommittéordförande, avvärjer kritiken.
- Det är inte avgörande om företagen får göra avdrag eller inte. Tycker företagen att det är viktigt med representation kommer de att ta kostnaden i alla fall.
- För att kunna finansiera detta föreslår vi slopad avdragsrätt vid representation. Vi gör det av två anledningar. Dels är representationsavdraget inskränkt redan, dels är redovisningen av avdragen en tung administrativ post för företag, förklarar HG Wessberg för Idrottens Affärer.
Påverkar event och sponsring
Men protester och ifrågasättande kommer nu från allt flera människor inom arrangemangsindustrin.
Framför allt betonas att en slopad avdragsrätt slår hårdare än vad Företagskommittén kanske inser. I klartext påverkas både nuvarande aktiviteter inom sponsring och event samt kommande stora evenmang.
- Här i Göteborg jobbar vi ständigt för att söka internationella arrangemang. Vi kan ju inte gärna visa upp power point-bilder och tro att det räcker. Dels ska vi bjuda in förbundsansvariga och rättighetsinnehavare och deras besök omfattar flera dagar och dels bygger sedan själva evenemanget på att vi kan göra företagspaket, ofta involverad med sponsorförsäljning, säger Max Markusson.
Utomlands gäller samarbete
- Här blir avdragsmöjligheter aktuella i flera led.
Max Markusson ställer sig frågande och undrar hur Företagskommittén resonerar.
- Fredrik Reinfeldt angav i regeringsdeklarationen att vi gemensamt skulle anstränga oss för att få flera evenemang. Ett sådant här förslag innebär raka motsatsen.
- I själva verket behöver vi en nationell eventstrategi, fastslår Max Markusson som ofta reser utomlands och ser hur länder samarbetar med förbund, arenaägare och arrangörer.
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Carl Bergkvist, chefekonom på Stockholms Handelskammare, har tagit del av effekterna från ishockey-VM i Stockholm. Då får han något drömmande i blicken.Enligt beräkningarna innebar VM en turistekonomisk omsättning, inklusive biljettintäkter, på 729,9 miljoner under VM-perioden i maj . Nu menar han att ett fotbolls-EM 2029 skulle kunna ge över 900 miljoner kronor till Stockholmsekonomin
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Svensk Hockey-TV har haft sitt mest framgångsrika år hittills under säsongen 2024/2025. Plattformen, som sänder hockey från hela Sverige – från cuper och ungdomsserier till elitnivå – har vuxit kraftigt i både räckvidd och användning. Med över 300 ishallar utrustade med automatiserade och AI-styrda kamerasystem, 2,5 miljoner unika tittare och mer än 7 miljoner strömstarter, har Svensk Hockey-TV blivit en del av den svenska hockeypublikens vardag.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.