AIK chartrar flygplan för fansen

Det tog två timmar, sedan var samtliga 180 platser sålda på AIK:s eget supporterplan till mötet med Napoli i Neapel den 20 september. Initiativet blev mycket uppskattat av fansen och klubben har försökt få fram ytterligare plan.
Thomas Edselius blev vd i AIK och har den tacksamma uppgiften att jobba i en förening med mycket stark medvind.



- Vi vill hjälpa våra supporters, i synnerhet som det är lite krångligt att flyga till Neapel, berättar Thomas Edselius, vd i AIK.

180 lyckliga fans

AIK Fotboll erbjöd i första hand årskortsinnehavare och medlemmar i AIK att resa med direktflyg över dagen till bortamatchen mot SSC Napoli den 20 september.  De resenärerna är garanterade matchbiljetter och paketet kostar 4 650 kronor.

180 lyckliga fans flyger på morgonen på matchdagen till Italien och sedan sker hemresan ett par timmar efter matchens slut.

- Önskedrömmen vore ju att ge flera supporters chanser, men det har varit svårt att ordna fler plan, säger Edselius.

Har 3 000 biljetter

Biljetterna såldes slut på mindre än två timmar och klubben meddelar nu övriga intresserade fans att de på egen hand får försöka ordna resan. Totalt förfogar AIK över 3 000 biljetterna i Neapel.

Spelartruppen och övriga representanter för klubben flyger i ett annat plan och enligt Uefa:s regler måste ankomst ske dagen före matchen.

Thomas Edselius tillträdde som ekonomiansvarig 1 januari och blev sedan vd i maj. Han fick en flygande start i en klubb där det är snurr på alla tänkbara plan men med det gemensamma att ekonomin har förbättrats avsevärt.

Maximal medvind

Avtalet med Friends Arena blev mycket fördelaktigt utöver själva möjligheten att få spela på landets främsta arena.

Därtill de sportsliga framgångarna med avancemanget till Europa League och matcher mot PSV Eindhoven, Napoli och Dnipro Dnipropetrovsk.

- Det är sannerligen full fart med en mängd ärenden. Det är tur att vi är ett gäng som delar på uppgifterna, skrattar Thomas Edselius.

En mycket speciell höst

Återstoden av allsvenskan blir spännande av många skäl. Söndagen den 16 september spelas derbyt mot Djurgården som dessutom blir det sista någonsin på Råsunda. Uppmaningen till fansen är att fylla Norra Stå till sista plats. Inte minst därför att alla intäkter från den Norra läktaren tillfaller AIK, enligt ett treårsavtal från 2010 om att biljettintäkterna från bortalagets läktare också tillfaller bortalaget i derbyna.

Den 4 november spelas sista seriematchen på Råsunda, med Malmö FF som motståndare. En historisk match och nu rapporteras om inte mindre än 26 000 sålda biljetter. 

Men hur blir det då med hemmamatcherna i Europa League?

- Vi har diskuterat saken och till 99 procent spelar vi på Råsunda i november. Och det stämmer ju med kontraktet med Friends Arena. Där har vi tillträde enligt avtalet efter årsskiftet, avslöjar Thomas Edselius.

Johan (inte verifierad)

sön, 2012-09-09 09:38

1. Pazza Gnaget

Det är fantastiskt att vara gnagare i dessa tider, fotbollslaget går på vatten och snart är hockeyn igång igen :)

Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.

-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.

Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen