Ahmed tände de stora förhoppningarna

Det är inte första gången, men förhoppningsvis sista. Plötsligt dyker det upp en främmande person med visioner och förhoppningar. Och inte minst, med en tjock plånbok. 

Kuwaitiske shejken Ahmed Al-Shohomi kom till Malmö där handbollsklubben såg stora möjligheter. Denne Ahmed var så välvilligt inställd, så beredd att hjälpa till, inte minst finansiellt. HK Malmö skule bli att räkna med igen. Och shejken återkom både en och flera gånger, han hann till och med att bli hedersordförande!

Innan sanningen trängde sig fram till ytan…

I dag säger Tommy Thysell, drivande kraft i HK Malmö och suppleant i styrelsen, ärligt i KvällsPosten:.

– Han är utagerad.

All började vid en resa till Kuwait för Jörgen Rasmusson och klubbens marknadsansvarige Ulf Mohlin  som då träffade Ahmed Al-Shohomi som sa sig vara president i Alqurain Sportsclub och en välkänd handbollsprofil inom den arabiska världen.

Affärsmannen vill ha kontakt med en klubb i Sverige, framför allt i Malmö, av många anledningar. 

– Han hade noterat att det finns bekymmer i Malmö med en stor del av de som är arabisktalande. Nu vill han vi ge tillbaka något till den arabtalande världen.

Det fanns en vilja att göra nytta i en kombination med handboll och kontakter med den arabisktalande delen av Malmöbefolkningen.

En plan formades.

Kunde bidra med spelare också

– Den kan bestå i att affärsmannen hjälper till ekonomiskt så vi får mer muskler, men också att vi med tiden får hit arabisktalande spelare med klass, sa då Rasmusson i KvällsPosten.

– Vi har tagit varandra i hand på att vi ska inleda ett samarbete. Vi har haft väldigt djupa och ingående samtal. Och vi har funnit varandra, sa Rasmusson efter första mötet med Ahmed Al-Shohomi.

 Inte bara pengar skulle komma via Kuwait, det talades också om spelare.

Kontakterna med Mr Ahmad Al-Shohomi blev täta och förhoppningarna växte. Det var också i det här skedet som  han utnämndes till hedersordförande. Och ett avtal formades med betoning på integration.

Sex dagar före julafton 2015 presenteras stjärnvärvning Fredrik Petersen. Landslagsmannen och silvermedaljören i OS 2012 lämnar tyska storlage som flyttade hem från Berlin  

Rasmusson medger:.

– Ahmed Al-Shohom  var väldigt involverad i det här. Han är en partner som gör den långsiktiga satsningen möjlig. Vi bollar filmklipp, vi tittar på olika spelare och vi har samma uppfattning. Vi har kontakt flera gånger i veckan.

Ahmed Al-Shohom kom också till Baltiska Hallen och han berättade öppet om kommande satsningar.

Men plötsligt framkommer att samarbetet med den kuwaitiske shejken Ahmed Al-Shohomi stoppas av internationella bankregler.

– Vi har tittat på olika möjligheter men Sverige har, tillsammans med England, de hårdaste reglerna utifrån de EU-direktiv som finns, saJörgen Rasmusson.

Rasmusson säger då också:

Satsningen stoppades

– Nu måste vi bromsa med de stora toppnamnen som var på gång.

Regelverket stoppar HK Malmös jättesatsning och klubben ser inte röken av de stora beloppen.

– Jag kan säga att det var betydande belopp, förklarade Jörgen Rasmusson när drömvisionen sprack.

Sedan dess har ingen sett ens en skugga av shejken.

Tommy Thysell i Malmö HK säger i dag:

– Vi har delade åsikter om hans intåg. Man vet hur det är med gubbarna där nerifrån, de är så jävla lynniga.

– Han hade kanske kommit in med några miljoner och nya spelare, sedan hade han försvunnit i ett töcken och vi hade stått där med kostnader.– Det är livsfarligt för en handbollsklubb. Det är skillnad med gossarna som går in i PSG och Chelsea. Det är på ett annat sätt, menar Thysell i KvP och konstaterar också:

 –När han gick igenom tullen och behövde redovisa var pengarna kom ifrån tog det stopp.. 

– Man kan inte sätta sig över lagarna här i Sverige, säger Thysell.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.