Anslag dras in till idrottsförbund

Riksidrottsstyrelsen har beslutat att hålla inne delar av det ekonomiska stödet inför 2019 till fyra specialidrottsförbund som inte uppfyller Riksidrottsförbundets krav på att ett förbund ska ha minst 25 föreningar.

Riksidrottsstyrelsens beslut är ett resultat av den genomlysning av de minsta specialidrottsförbunden med färre än 50 idrottsföreningar som pågått sedan 2017. Vid granskningen framkom att fyra förbund - Svenska Kälksportförbundet, Svenska Landhockeyförbundet, Svenska Racerbåtförbundet och Svenska Dragkampförbundet– inte uppfyller kravet om minst 25 medlemsföreningar.

Alla granskade medlemsförbund har aktiva föreningar som får statligt stöd men förbundet lever inte upp till gällande villkor för medlemskap i Riksidrottsförbundet.

Vid nästa Riksidrottsmöte i maj 2019 ska förslag om nya medlemskriterier, villkor och anslutningsformer behandlas.

– Det är idrottsrörelsens absoluta styrka att vi kan erbjuda en mångfald av idrotter. Det vill vi naturligtvis göra även framöver. Men det är en självklarhet att villkoren för medlemskap uppfylls och att det statliga stödet fördelas rättvist., säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.

Förutom genomlysningen av de nio minsta förbunden har Riksidrottsförbundet sedan 2017 intensifierat sin granskning av föreningar genom stickprovskontroller av de föreningar som inte sökt LOK-stöd (Statligt Lokalt Aktivitetsstöd som fördels per deltagare mellan 7-25 år, per tillfälle) under de senaste fem åren. Arbetet fortsätter framöver med 20 specialidrottsförbund per år.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen