Rekordstarkt bokslut i Frölunda
Trots avbruten säsong, och inställt slutspel, har SHL-laget Frölunda Indians. presenterat ett rekordstarkt bokslut med en vinst på 9,7 miljoner kronor, det sjätte plusresultatet i rad och det bästa sedan 2006
Sportsligt var SHL-säsongen en besvikelse med en slutlig sjunde plats. Publiken i Scandinavium misströstade inte, publiksnittet 10 859 var det högsta någonsin och en stark bidragsfaktor till den kommersiella intäkten på 102 miljoner kronor.
16,4 miljoner i omsättning
Omsättningen stannade på 164,4 miljoner kronor och med ett eget kapital på 44,2 miljoner står Frölunda väl rustat inför framtiden. Redan 2018 beslutade Frölundas styrelse att det egna kapitalet ska tangera minst 60 miljoner kronor 2023.
I Frölundas guldsiffror ingår triumfen i Champions Hockey League som gav två miljoner in på kontot.
Under våren har Frölundas spelare, med lagkapten Joel Lundqvist i spetsen, accepterat styrelsens förslag om sänkt lön under pågående covid 19 pandemi.
Tränaren Roger Rönnberg, 48 år, har nyligen förlängt sitt kontrakt i ytterligare fem år. Han kom till föreningen inför 2013 års säsong, och fullföljer han sitt nya avtal har han varit ”Indian” i 12 säsonger, ett svårslaget rekord.
Rogers tio erövringar
Roger har hittills tagit sitt lag till sex titlar, två SM-guld och fyra triumfer i Champions Hockey League.
SHL-lagen är i dag stora koncerner med flera ekonomiska ben. Den stora konkurrenten till Frölunda i ämnet ekonomi och bäst i klassen är Färjestad, som väntas presentera sitt bokslut inom kort.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).
- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.
En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i Arvika.
Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.
Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare. Skatteverkets siffror avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022.
Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.
Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.
Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.
Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos 27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.
Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar.
– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
Skriv kommentar