Paret överlåter golfbanan de har byggt

Medlemmarna i HaningeStrand Golfklubb i Haninge, söder om Stockholm, har på ett extra årsmöte beslutat att från och med 1 januari 2021 teckna ett 20-årigt arrendeavtal med ägarna till Husby Golfbana. Därmed lämnar makarna Aina och Gunnar Sundelius, 72 och 77 år, över sitt 27-åriga livsverk som nu blir störst i Haninge, 36 hål!

HaningeStrand Golfklubb, med ordförande Kjell Eriksson (t v ), har tecknat ett 20-årigt arrendeavtal med Husby Golfbana, makarna Aina och Gunnar Sundelius livsverk som de byggt upp under nästan 30 år.

Medlemmarna i Husby GC Österhaninge kommer att erbjudas medlemskap i HaningeStrand GK. De förfogar därmed, på lika villkor, över två golfanläggningar med sammanlagt 36 golfhål, övningsområden samt tillhörande fastigheter. Det gör de sammanslagna anläggningarna störst i Haninge kommun, 9 hål större än grannen Haninge GK som förfogar över 27 hål.

Familjär stämning

Aina och Gunnar Sundelius gläds åt att se deras livsverk sedan 27 år, som de drivit tillsammans med sina tre döttrar Anna, Karin och Sara, leva vidare när de nu går i pension ”på riktigt”. Det är dags att någon annan tar över när döttrarna valt andra vägar i livet.

- Vi har haft ett gott samarbete med HaningeStrand genom plusmedlemskapet som har berättigat till spel på båda banorna de senaste åren, så ett långt arrendeavtal där HaningeStrand tar över verksamheten kändes som den bästa lösningen. Vi känner också att HaningeStrand kan driva verksamheten vidare i Husbys familjära anda. Här hälsar vi på alla, vilket är mycket uppskattat, berättar Aina Sundelius.

Så, hur känns det då att lämna över sitt livsverk?

- Det känns bra! Vi kommer att minnas alla de härliga människorna vi har träffat genom golfen – människor som för det mesta åkt hem med ett leende. 

På grund av överproduktion av spannmål uppmuntrades bönderna i början av 90-talet att använda en del av åkermarken till alternativ odling, såsom energigrödor och skog. Det lockade inte bröderna Gunnar och Lennart Sundelius som drev lantbruk på Husby Gård.

- En golfbana verkade mycket trevligare och skulle hålla odlingslandskapet öppet. Vi planerade därför att bygga en pay-and-play bana men hade ingen tidigare erfarenhet av eller kunskap om golf, berättar Aina Sundelius. 

Inga bunkrar och bara plogdjup

På hösten 1991 ansökte bröderna Sundelius om bygglov för en bana av enklare karaktär och fick efter kort tid ett så kallat enkelt bygglov. De fick inte anlägga bunkrar eller gräva djupare än plogdjup, dvs cirka 30 centimeter.

Kontakter knöts och hösten 1992 skrevs ett så kallat nyttjanderättsavtal mellan klubben Österhaninge GK och banägarna. Därmed fick klubben en egen hemmabana och kunde ansöka om medlemskap i Svenska Golfförbundet. Banägarna fick del av klubbens golfkunnande och en stadig kundkrets med de 400 medlemmar klubben redan hade. 

Husby Golfbana ligger i en gammal kulturbygd. Österhaninge kyrka med sitt höga spetsiga torn syns över nästan hela banan. Husbyån och Lillån med sina breda raviner utgör naturliga hinder på många av hålen. 

För över tusen år sedan när dalgången var en havsvik kunde man segla sina Vikingaskepp hit upp. I närheten av tredje hålets utslagsplats hittades i början av 1800-talet en silverskatt från Vikingatiden. Där finns också resterna av gamla husgrunder från byn Broby som dog ut så sent som på 1800-talet.

2012 upphörde Österhaninge GK. Husby GC Österhaninge bildades och anslöts till Svenska Golfförbundet som så kallad A1:a, dvs associerad utan rösträtt på förbundsmötet.

Vad ska ni göra nu när ni inte har golfbanan längre?

- Ta igen allt som vi har försummat genom åren: Vänner, hemmet, trädgården, sommarledighet….  

Hur mycket har ni plöjt ned i banan?

- Det är svårt att säga, men cirka sju och en halv miljon kronor i material, inhyrd grävmaskinist och golfarkitekt när vi byggde nya greenområden, tees och bunkrar på alla hål mellan år tjugohundra och tjugohundraåtta.  Därtill kommer kostnaden för allt det arbete Gunnar och banpersonalen utförde. Vi behövde aldrig låna eller debitera medlemmar extra för detta utan lät överskottet från greenfeen bekosta arbetet. Vartefter standarden på banan ökade kunde vi naturligtvis höja årsavgiften, berättar Aina Sundelius. 

Kjell Eriksson, ordförande i HaningeStrand GK, förklarar syftet med samgåendet:

- Vi skapar synergier och bättre förutsättningar för våra medlemmar. Det ger oss möjligheter till en bättre ekonomi som gör att vi kan planera för framtida nödvändiga investeringar på båda anläggningarna, såsom bevattning, banförbättringar och nya greenområden. Det säkrar golfspelet för våra medlemmar minst tjugo år framåt. Det betyder dessutom att medlemmarna får två banor till förfogande i stort sett till priset av en.

Thomas Björn

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen