Inte undra på att det är sådan enorm skillnad

Båda sporterna utövas på is så det behövs skridskor. Men där upphör likheterna mellan ishockeyn och bandy. 

I ekonomiska termer är det en ofantlig skillnad som tar sig uttryck i budgetar, sponsorer, arvoden, åskådarantal, allmänna möjligheter och satsningar, ja i egentligen allt.

Men båda sporterna har gått miste om flera miljoner.

Svenska Ishockeyförbundet gjorde en ekonomisk förlust under den senaste tvåårsperioden på omkring 6,5 miljoner . Bandyn tappade 5 miljoner och  över 60 procent av det egna kapitalet försvann.

Fast skillnaden kan inte beskrivas bättre än med raka siffror - bandyn får 150 000 kr i centrala avtal , Ishockeyn 44 miljoner.

Ishockeyns tillgång på pengar och möjligheter överträffar bandyn med stor marginal.

Ishockeyns ansvariga förklarar miljon förlusterna med: 

  • återstartskostnader efter pandemin,
  • avvecklingen av hockeykonsulenterna
  • kostnader vid hockey-VM U-18 i Östersund
  • investeringar i Svensk hockey-TV AB

Anders Larsson blev vald som ordförande under en ytterligare två-årsperiod. Blev vald första gången 2015.Är arvoderad, heltidsanställd ordförande med en månadslön på 100 000 kr.

Skärpta krav

Svenska Ishockeyförbundet  är en medlem i det internationella förbundet, IIHF.

2024 är Sverige värd för Junior-VM i Göteborg.

Tre Kronor åkte denna säsong med Sam Hallam som ny förbundskapten, ut i kvarten i VM mot Lettland, men har nu det uttalade målet att bli världsbäst, 

Sponsor: en stor trygg huvudpartner i Svenska Spel. 

Tappade 60 procent av egna kapitalet

Svenska Bandyförbundet är i närheten av 5 miljoner i förlust under ett verksamhetsår. Över 60 procent av det egna kapitalet försvann därmed.

Som skäl till förlusten anges vara återinvesteringar i verksamheten, övergripande kostnadsökningar kopplade till ökad inflation, uppgradering av nuvarande tävlingssystem, nya arrangemangsformer vid SM-finalerna och ett utökat ansvar för internationellt bandyutbytet i avsaknad av Ryssland. Var värd för fyra VM-turneringar i Sverige.

Gisela Stockhaus , Västerås gjorde sitt första år som ordförande och blev omvald.

Sponsor: Bandyn har ingen framträdande Partner, vilket blir en viktig uppgift att lösa för en nyanställd VD, Anniela Forsell i Svensk Bandyutveckling AB.

Spelmiljoner till de två största

Till saken hör att Svenska Spel har valt, jämfört med tidigare, att i stort sett lägga alla sina sponsormedel på de två största idrotterna, fotboll och ishockey.)

När vi lämnar specialförbundens förutsättningar och tittar på klubbarna gäller enorma skillnader mellan bandyns och hockeyns fyra största.

Bandysiffror

Existensvillkoren i bandy först.

Villa BK en av bandyns fyra stora, men gör en förlust på nästan en miljon kr (970 000 sek) och har ett eget kapital på 2,8 miljoner kr.

Västerås SK, mästarlaget, tvingas redovisa ett minus på 1,570 000 kr och har ett eget kapital på 314 000 kr

Edsbyns IF, gör en förlust på 1,7 miljoner kr och anger ett eget kapital på 5,4 miljoner. Kapitalet består av aktier i den egna hallen, Svenska Fönster Arena. Det värderas i linje med  hur det var vid anskaffningstillfället. Om likviditetssvårigheter uppstår kan det bli problem med försäljningsvärdet-dock inte i Edsbyn. Där ställer man upp.

Bollnäs GIF, har sitt bokslut klart först i augusti.

Hockeysiffror

En granskning av hockeyns fyra stora visar synnerligen annorlunda skillnader mellan sporterna.

 Färjestads BK gör en säsongsvinst på 20 miljoner och har ett eget kapital på inte mindre än 150 miljoner kr. Förklaras med att klubben äger hallen. Till saken hör att sedan ledarlrgerndaren Kjell Glennerts dagar har det varit ett tight samband mellan Karlstads kommun och hockeylaget.

Skellefteå AIK genererar en vinst på10,8 miljoner och uppnår därmed 77 miljoner i eget kapital.

Frölunda HC lägger 8,8 miljoner på kistbottnen, eller i aktier, och kommer upp i 75 miljoner i eget kapital

Växjö Lakers,mästarna, har redan under sin korta existens hunnit samla 45 miljoner i eget kapital. Säsongsvinsten var, i detta sammanhang nätta, 2,3 miljoner kr.

För elitlicensen i ishockey krävs det för tillfället 5 procent av omsättningen i eget kapital kommer fr o m säsongen 2024 krävas 8  procent i disponibelt eget kapital

Text: Curt Einarsson

Research: Johan Svedbom

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen