En toppmodern budgetarena

150 miljoner var det sagt. 150 miljoner blir det, plus minus någon miljon, men budgetarenan på Hisingen väcker tankar lite varstans. En tysk färdig modell, skräddarsydd i sin utformning, med 6 500 åskådare, anpassad i flera avseenden.
Gothia Park Academy, Gothia Cup och nu Bravida Arena - Häcken växer sannerligen som klubb och Dennis Andersson har all orsak att le.

 

En hanterbar arena, skulle man kunna uttrycka det. 

Första kalkylen om 180 miljoner nobbades. Här skulle det inte vara för mycket påkostat, inte så mycket tillägg, utan funktionell och som sagt, anpassad, framför allt ekonomiskt och praktiskt.

Häcken säljer reklamen

Spaden trycktes i backen i april i fjol då Rambergsvallen var riven. Nu är lamporna finjusterade, stolarna på plats och konstgräset utrullat. Fotbolls-Sverige har fått en ny modern arena och Häcken äntligen en anständig hemmaplan.

- På Bravida Arena har vi för första gången skrivit ett så kallat ”Clean Court-avtal”. Det innebär att BK Häcken själva tar ansvar för rättigheterna på arenan och där hyresmodellen består av en fast respektive rörlig del, säger Lotta Nibell, Got Events vd.

Nu har byggherren och fastighetsägaren Higab, bolag inom Göteborgs Stad, lämnat över nycklarna till evenemangs- och arenabolaget Got Event som hyr och ansvarar för driften med Häcken som en gäst. Här gäller konstgräs som tillåter mycket användning, framför allt ett frekvent matchande av allt från A-lag till ungdomslag.

Slutsåld premiär

6 500 åskådare kan titta på. Det ska jämföras med Häckens publiksiffror från de tre åren innan klubben flyttade till Gamla Ullevi - 3 249 för 2011, 4 348 för 2012 och 4 105 för 2013.

De siffrorna ska nu växa även om Häckens starke profil, Dennis Andersson, är försiktig i sin optimism:

- Det blir slutsålt vid premiären och kanske också vid nästa match, men det tar tid att etablera en ny arena. Sedan hänger det också på resultaten.

3 miljoner för arenatiteln

Häcken köpte arenatiteln för 1 miljon kronor årligen i tio år och har sedan gått ut på marknaden. Installations- och serviceföretaget Bravida gick en kamp med ytterligare ett företag, men nådde slutligen längst. Köpekostnaden torde ha stannat på uppemot 3 miljoner kronor årligen enligt ett avtal om fem år.

Nu har klubben tillgång till två moderna anläggningar på Hisingen. Det är sex år sedan som Gothia Park Academy invigdes. En satsning på 40 miljoner och som gav en huvudbyggnad på 1 300 kvm på två våningar med 28 kontorsplatser, matsal, konferensutrymmen, gym, rehabiliteringsrum, tre omklädningsrum och fyra fullstora träningsplaner.

Upp till bevis

Nästa söndag, den 5 juli, kommer det för första gången att spelas fotboll på Bravida arena. Vid premiärmatchen mot Helsingborg sker invigningen innan avspark.

- Det blir sång och musik och dans och färgprakt. Och fyrverkeri, säger Dennis Andersson.

Han själv har beskrivit möjligheterna:

”Det är nu vi skall visa att vi är värda en arena på Hisingen, det är nu vi skall visa att vi kan fylla den. Vi vet att många människor bryr sig om BK Häcken, men vi har haft förbaskat svårt att få dem att gå och titta på oss. Det är den stora utmaningen.”

Thomas Ejderhov

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen