"Vet Karl-Erik vad han ger sig in på?"

SvFF byter ordförande i vår. Karl-Erik Nilsson har seglat upp som favorit i kampen att efterträda Lars-Åke Lagrell.

Robert Laul i Aftonbladet gör den korrekta analysen att ingen vet vad han vill och väldigt få vet vem han är.

Det innebär inte att vi är helt ovetande och det går att fundera över några intressanta frågeställningar.

Märkligt vägval

SvFF fortsätter sin tradition av att välja sossar.

Det var en klok strategi under alla år då socialdemokraterna var det statsbärande partiet i det här landet. Det har SvFF som länge sågs som en vagn till lokomotivet som den socialdemokratiska maktapparaten tjänat på.

För oss som följt sosseriet på nära håll sedan Göran den store lämnade in 2006 tyder i nuläget inga trender på att det är viktigare vara polare med Johultarn än med Anders B, Lena LA, Bea Ask. För SvFF är politiska kontakter viktigt och att då inte anpassa sig till den nya verkligheten är att börja med en uppförsbacke.

Håkan Jeppsson, ordförande i Malmö FF driver frågan om inte elitfotbollsföreningen bör minskas ner till att bara omfatta de allsvenska lagen.

Han har självfallet rätt i att det är enda vägen framåt. En sådan utveckling skapar garanterat en konflikt mellan elit och förbund som kommer att fortsätta växa.

Ge generalsekreteraren makt

Här får den nya ordföranden en hel och mycket het potatissäck i knäet och den kommer att koka under många år och skapa mycket svåra frågor för SvFF att hantera.

Ekonomin är nästa stora fråga. SvFF kommer att behöva städa organisatoriskt och skära kostnader ordentligt.

Det har blivit en gigantisk organisation som upplevs som spretig, odynamisk och långsam. Här har den nya ordföranden en generalsekreterare som kan om han får möjligheten vilket vi upplever att han inte har fått.

Nationalarenan kommer att ligga som en våt filt över SvFF. Utöver de naturliga förlusterna de första åren som alla arenor har att hantera så kan de bli större än förväntat och det är ingen avancerad gissning att likviditet och kassaflödesfrågor kommer att vara ett ständigt närvarande bekymmer.

På tre års sikt kommer värderingsproblemen och riskerna för att SvFFs egna kapital eroderas.

Och ingen Zlatan längre

Livet efter Zlatan skapar risker för att SvFF hamnar i mediaskugga vilket minskar intäkterna och intresset. All idrott får det jobbigare att rekrytera ungdom och ”fame” är nästan en förutsättning idag. För lågt statligt och kommunalt stöd på ungdomssidan är en annan problembild att hantera.

Demokratin är nästa fråga. Den obsoleta strukturen med distrikt som politiska maktcentra i kombination med få aktiva i föreningarna och en för stark central organisation kombineras med den enkla sanningen att existensen av s.k. supporterorganisationer är ett bevis på att föreningarna misslyckats med sin egen demokratiska verksamhet.

Sitter Karl-Erik Nilsson lika länge som Lars-Åke Lagrell kommer den här frågan att kräva mycket omfattande förändringar som inte kommer att vara enkla att få acceptans för.

Sittfläsk och ålder ett plus

När Robert Laul undrar vilken påverkan vanliga dödliga läktarfans har på SvFF är svaret självfallet inget alls.

Påverkan inom SvFF kräver sittfläsk, hög ålder (min och uppåt) och den aparta livsinställningen att föreningsmöten är kul kombinerat med en politisk korrekthet och inskränkthet som nästan garanterar ett stort ideologiskt motstånd mellan fotfolket och ledningen.

Sammanfattningsvis är uppförsbacken av den lutningen att jag hade bettat på att SvFF skulle välja en kvinna, dvs Susanne Erlandsson för att ta tag i det omöjliga och städa för att sedan om tre-fem år när det såg bättre ut, sparka henne och ersätta med en vit medelålders man av högersossemodell.

Det är trots allt standardmodellen i det här läget. Påståendet att Susanne hade blivit vald om hon haft ett dubbelnamn bedömer jag som mindre trovärdigt.

thomasejd

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.