Fotbollförbundets hemliga plan lyckades
- Fotbollsälskarna i Sverige är att gratulera, en underbar match att se fram emot, säger förbundskaptenen Erik Hamrén i pressmeddelandet.
Bara de allra bästa aktuella
Han fick tillkännage nyheten att Sverige ska möta Argentina den 6 februari och att det därmed stod klart att Svenska Fotbollförbundets hade lyckats att få ytterligare en drömmotståndare att komma hit.
Idrottens Affärer kan berätta hur det har gått till.
Planen med namnet ”Avslut Råsunda” upprättades för flera år sedan. De sista matcherna på Råsunda och de första matcherna på Friends Arena skulle bli av verklig toppklass.
Bara de allra bästa fotbollsländerna kom ifråga.I dag står det klart att förbundet lyckades maximalt när också Argentina kommer till Sverige.
Förbund, TV-bolag, agenter
- Det har varit ett omfattande arbete i flera år med många inblandade, förbund, tv-bolag och agenter, medger Jonas Nystedt, informationchef på fotbollförbundet.
- Så det känns verkligen som en triumf när vi nu har lyckats pricka in listan helt.
Förhandlingarna och diskussionerna har varit många. Men först kom det positiva beskedet från Brasilien som den 15 augusti spelade avskedslandskampen på Råsunda.
Sedan kom klartecknet från England för premiären den 14 november på Nationalarena vilket innebar en upprepning på den första landskampen på Råsunda 1937.
Sikte mot Messi
Därpå gällde det att hitta en motståndare av allra högsta klass till den första landskampen 2013. Tyskland föll bort eftersom lagen ingår i samma VM-kvalgrupp, Spanien var ett alternativ men arbetet inriktades mot Argentina med världens bäste spelare, Lionel Messi.
För två veckor kom beskedet som alla väntat på – Argentina säger ja till inbjudan!.
- Utan Friends Arena hade det aldrig varit möjligt för oss att spela hemma i februari, påpekar Jonas Nystedt.
Utrymme för ytterligare en drömmotståndare
Den 6 februari kan man man räkna med fullsatt när de argentinska stjärnorna springer in på arenan. Sergio Agüero, Gonzalo Higuain, Pablo Zabaleta, Javier Mascherano, Ezequiel Lavezzi och framför allt Lionel Messi som har skämt bort oss via alla matcher med Barcelona.
Senast Sverige mötte Argentina var 2002, i "dödens grupp". Matchen slutade 1-1 efer en underbar frispark från Anders Svensson och Sverige slog därmed sensationellt ut Argentina ur VM-turneringen.
Svenska Fotbollsförbundets ansvariga i arenagruppen har all orsak att vara belåtna. Brasilien, England, Argentina utgör en drömtrio. Dessutom, i mars finns utrymme för ytterligare en träningslandskamp – vilken drömmotståndare står på tur...
Å andra sidan ska mycket av koncentrationen ägnas till VM-kvalet mot Irland på Friends Arena den 22 mars.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















