"Fel plats, fel idrott, då blir det bra"
Det saknas varken kreativa idéer eller möjlighet att göra verklighet av dem i Göteborg.
Diskussionerna pågår som allra bäst inför framtiden. Bygga om Scandinavium eller bygga en ny eventhall? Hur ska Nya Ullevi utnyttjas? Hur många matcher tål Gamla Ullevi (den nya arenan)?
Trav, slalom, opera
Mitt uppe i alltihopa vänder göteborgarna upp och ned på begreppen:
= Trav på Avenyn
= Världscupslalom på Nya Ullevi
= Ishockey på Gamle Ullevi
Och som om det är nog skissas på opera på Gamla Ullevi, NHL på Nya Ullevi och någon supermatch och lite annat...
Konceptet
- Lite fel plats, fel sport och fel arrangemang. Det är vad som gäller, säger Affe Akbari i företaget Sport&Evenemang.
Han jobbar tight med Jonas Georgsson, vd för Gamla Ullevi AB och tillförordnad affärsområdeschef för Ullevi.
- Det handlar om kreativitet, mod och att hitta nya målgrupper, som Jonas Georgsson har uttryckt det.
Han är stärkt efter de de två senaste årens besöksökning, från 494 000 2011 till 680 000 2013, och är sugen på att göra mera av modellen annorlunda.
Julmatchen aktuell
Närmast står Julmatchen mellan SHL:s två främsta lag, Frölunda och Skellefteå nästa lördag.
Planeringen har pågått i ett halvår, men timingen kunde inte ha varit bättre.
På Gamla Ullevi uppstår nu en hockyarena. Kortsidorna får nya provisoriska publiksektioner och ursprungligen ville Frölunda överträffa rekordet från 11 april 2009, när 18 276 åskådare såg IFK Göteborg-Djurgården i allsvenskan.
- Klarar vi målet med 20 000 åskådare så har Frölunda Hockey Club publikrekordet på både Gamla och Nya Ullevi, säger klubbdirektören Anderz Larqvist i ett pressmeddelande.
Men det har inte visat sig genomförbart då platserna längst ned på arenan är omöjliga att använda.
Högsta mobila byggnaden
Annars är det mesta möjligt i Göteborg.
Hur är det med världscuptävlingen i slalom på Ullevi?
- Vi har förberett projektet rent tekniskt och vet hur vi ska bygga ett 60 meter högt torn. Det blir den högsta fristående mobila byggnaden som har gjorts, berättar Affe Akbari.
Likartade byggnationer har gjorts i München och Moskva, men Göteborgs koncept med backens längd, kvalitén och statusen med Världscupen ska bli unik.
- Får vi till det blir det riktigt coolt. I juni får vi ett första besked om det är möjligt.
Sandbana på Avenyn
Trav på en sandbana på Avenyn är tänkt till augusti nästa år.
- Det blir som ett sprintrace, en mot en. Det är så lockande, mitt i stan, folk kan sitta på uteserveringar, kanske betta, se allt från nära håll och tävlingsnerven, säger Akbari.
- Egentligen skulle jag vilja göra det också i Stockholm. Från Svampen på Stureplan ned till Nybroplan, det vore något.
Det här torde gynna travsporten som behöver alla nya impulser.
Vill bjuda in NHL-lag
Jonas Georgsson har för övrigt en idé om en tävling kallade Supersprint för travet inne på Nya Ullevi där man i så fall ska bygga doserade kurvor med heat om fyra hästar i varje.
På Gamla Ullevi ska det bli opera i sommar under fotbolls-VM. Leonard Cohens konsert gav mersmak och arenan ska inte bara vara till för idrott.
Och just vad det gäller nya påhitt har Göteborg sökt ryttar-EM 2017, kollat förutsättningarna för en supermatch mellan två lag från nordamerikanska hockeyligan NHL eller amerikanska fotbollsligan NFL.
Det blir även en ny och tredje Supermatch i fotboll. Manchester United–Barcelona och PSG–Real Madrid har lockat fullt hus inne på Nya Ullevi.
I början av augusti kommer troligen två Premier League-lag till Göteborg, här pågår förhandlingar med alla de främsta.
Supermatchen på export
Affe Akbari som är upphovsman till arrangemanget har för övrigt gått på export med Supermatchen.
- Vi gjorde Arsenal-Manchester City i somras på Helsingfors Olympiastadion. 39 000 personer kom och det var faktiskt den bästa publiksiffran sedan OS 1952, berättar Akbari.
- Vi sålde slut på biljetterna på tio timmar och uppskattningen var mycket stor.
Succén uppmuntrade Affe Akbari och hans gäng och nu pågår förhandlingar med fler länder om en eventuell Supermatch.
- De är kommersiellt användbara. Vi har länge haft en känsla och kunskap för folk vill vi ha. Nu ser vi hur folk gillar den här typen av arrangemang. Det kommer bara bli mer och mer liknande event.
Thomas Ejderhov
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
2. Historielöshet i säljarbranschen :)
Om nu historieskrivningen ska vara rätt så är denne Affe Akbari inte informerad om att en mängd friidrottsevenemang som EM (1971 och 1994), VM (1983) och Finnkamper haft utsålda läktare vid en mängd tillfällen = mer än 40.000 åskådare/dag.Mest lästa just nu
Djurgårdens äventyr i fotbollens Conference League lämnade ett netto på 150 miljoner kronor, och fyller på Djurgårdens kassa rejält. Vid årsskiftet 2024-2025 hade föreningen ett eget kapital på 364 miljoner kronor, vilket är en rekordsiffra.
Stora spelarförsäljningar och sportchefen Bosse Andersson strategi att köpa billigt och sälja dyrt har varit framgångsrikt. Totalt gjorde Djurgården en nettovinst på 139 miljoner i spelarförsäljningar, bland de som lämnade fanns Lucas Bergwall, Samuel Dahl och Jacob Widell Zetterström.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Rolle (inte verifierad)
sön, 2013-12-15 11:26
1. Publikrekordet på nya Ullevi
Publikrekordet på nya Ullevi är 66000 o knappast 31000 som Frölundas ordförande svamlar om.