Dam-VM en skandal före premiären
FIB, det internationella bandyförbundet, försöker göra bandyn till en världssport. När det gäller dam-VM i den kinesiska staden Chengde är skandalen ett faktum – innan turneringen har startat. Herrarna i FIB har bitit sig i alla tummar och tår som finns. Vem kom på idén om spelplatsen?
VM med Sverige, Ryssland, USA, Kanada, Estland, Finland och Schweiz avgörs i Chengde, 470 000 invånare, 16 mil nordväst om Peking, på en – sjö!
Matchtiderna har ändrats från 2x45 minuter till 2x30 minuter – det finns inget elljus.
Omklädningsrum finns inte, alla spelare får byta om på det gemensamma hotellet, det stora och pompösa Sheng Hua Hotel, 1,5 kilometer från sjön.
Sekretariatet är ett provisoriskt skjul.
Isen underkändes
20 matcher ska avgöras på fem dagar på sjön, 9-13 januari. Löften i förväg lugnade kanske alla. "Det finns en ismaskin". Men när lagen och FIB:s domaransvarige inspekterade isen gjorde han alla tummar ned. "För många sprickor, här går det inte att spela!"
Det är den svenska överledaren, dalkarlen/smålänningen Örjan Stål, tidigare förbundskapten för damlandslaget, som målande och roligt rapporterar på Svenska Bandyförbundets hemsida.
För att ta det i rätt ordning. Den byråkratiska kvarnen var svårpasserad från början. De svenska damerna fick lämna fingeravtryck – med alla fingrar plus att bilderna i passet inte dög. Öronen syntes inte!
Örjan skriver att informationsflödet om VM kan liknas vid Lisa Ekdahls hit "Vem vet, inte du, vem vet, inte jag"… Men på plats skriver han att omgivningen runt "stadion" är mycket vacker. "Som en park med sjö som Örjan Stål vill likna vid Pildammsparken i Malmö och Botaniska Trädgården i Göteborg".
Klart att det måste vara vackert. Området invigdes 1703 av Qingdynastins kejsare Kangxia. Allmänheten hade inte tillträde. Nu finns området på världsarvslistan.
Medtag toapapper
Örjan Stål skriver om bussresan från Peking till Chengde. Buss utan toalett men tolkarna lovade stopp för de nödiga. Stoppet dröjde och svenskorna fick likt förstagångs-resenärerna till Sibirien lära sig att ha toapapper i fickorna en andra gång. Pravda må vara världens mest tryckta tidning men på ett flyggstopp i Fjärran Östern på väg till slutmålet är inte Pravda len som Lambi…
Dam-VM har spelat sedan 2004. Sverige har sju av åtta möjliga guld, Ryssland ett. Tillbaka till verkligheten. Det fanns en ismaskin, som inte hade använts. Några sömniga vaktmästare väcktes och fick ge sig för att försöka laga sprickorna efter "invigningen". Pennan till Örjan Stål:
– Vid isparketten på "stadion" blandades det estniska landslaget som skulle utföra en träning med folkdräktsklädda kineser i typ drakkostymer på skridskor. En bisarr syn på ett bandystadion ungefär som att blanda Falu BS spelare på Lugnets is med Rättviks spelmanslag och ett Friskis & Svettis-pass!
Det är sju timmars tidsskillnad framåt mellan Chengde och Sverige. I morgon tisdag är det meningen att VM ska börja. Hoppas bara att ismaskinen fungerar…
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar. I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.
Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Skriv kommentar