ishockey-VM 2025 spelas i Sverige
Dagen efter misslyckandet mot Finland får Svenska Ishockeyförbundet tröst indirekt. Ishockey-VM 2025 ska spelas i Sverige efter ett beslut i dag i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF). Nu inleds arbetet med att hitta och utse spelorter.
– Vi är mycket stolta över att Svenska Ishockeyförbundet får förtroendet att arrangera ytterligare ett herr-VM. Vi kommer att göra allt vi kan för att det ska bli en riktig ishockeyfest. Vi är bra evenemangsarrangörer som kan hantera och genomföra riktigt stora evenemang i Sverige.
Gynnar hela hockey-Sverige
- Att arrangera ett VM är däremot inget vi som förbund kommer att klara helt själva. Det kommer att vara ett mästerskap som måste involvera alla delar inom svensk ishockey, inte minst ligorna, för att vi ska få den ishockeyfest vi vill, säger Anders Larsson, ordförande i Svenska Ishockeyförbundet.
Svensk ishockey har en vana vid internationella evenemang. I år har Sverige arrangerat U18-VM för killar i Örnsköldsvik och Umeå och det slutade med ett historiskt guld.
Nästa chans till hockeyfest på hemmaplan blir ett U18-VM för tjejer och förstås junior-VM i Göteborg 2022. Att Sverige är i slutfasen av kampen om ett vinter-OS 2026 ger möjligheter till ännu en stor ishockeyupplevelse på hemmaplan.
Nu ska spelorter utses
Nu inleder Svenska Ishockeyförbundet ett arbete för att avgöra vilka städer som blir spelplatser för VM 2025
– Vi presenterade för IIHF-kongressen att vi har träffat en överenskommelse med Danmark som så kallad co-host och det är en överenskommelse som slutligen måste bekräftas av kommande IIHF-kongress.
- Det betyder också att vi har gott om tid att bygga förutsättningar för ett lyckat mästerskap. Vi ska heller inte sticka under stol med att det är viktigt att vi får ut maximal effekt av investeringen i varje internationellt evenemang, vilket överenskommelsen med Danmark ökar förutsättningarna för, säger Anders Larsson.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar