Ungdomar gillar unikt projekt

Skolan börjar igen. För ett antal ungdomar i Falun innebär det en nystart på ett unikt projekt – de får träna på skoltid.

Barn- och unga rör sig allt mindre samtidigt som psykiska ohälsa ökar bland unga. Det är larmrapporter som ideligen återkommer. Johannes Skog i Falun var läraren som såg bristerna och han ville också göra en aktiv insats för ungdomar.

Johannes Skog och specialpedagogen Anna-Karin Ögren anställda för att driva det unika projektet i Falun.

I dag leder han ett unikt forskningsprojekt vid Kristinegymnasiet i Falun i samarbete med Umeå Universitet och Karolinska Institutet. Med det vetenskapliga stödet medverkar eleverna i två klasser för att försöka ge svar på hur mer vardagsmotion kan få dem att må bättre. Resultatet är entydigt.

Cyklar i klassrummet

 Elevernas respektive klassrum skiljer sig avsevärt mot standarden. Här finns balansplattor, ståbord, specialstolar, sittcyklar för att utföra motionsövningar med vissa mellanrum under lektionerna.

Skolverket stöder verksamheten och följer resultaten. Och inte minst, eleverna gillar det de får vara med om – och de vill gärna fortsätta.

-Allt känns mycket positivt, säger Johannes Skog som själv har varit väldigt aktiv i sitt liv.

Men efter tolv år som elitspelare i innebandy tvingades han sluta på grund av ett befarat ärftligt hjärtfel.

-För första gången i mitt liv hade jag dödsångest. Jag är tacksam att det inte hände något, minns Johannes som därefter och i ännu högre grad är mån om sin fysik.

Folkhälsomyndighetens rapport

Till vardags jobbar han  vid Kristinegymnasiet i Falun och han som många andra inom skolan tog del av rapporterna om ungdomarnas allt sämre hälsa. Men till skillnad mot merparten beslöt han sig för att försöka göra något åt det.

Johannes läste om Folkhälsomyndighetens rapport ”Barn och ungas rörelsemönster” (som visar att flertalet skolelever är stillasittande eller halvliggande under större delen av sin vakna tid). 

Rapporten visar även att barn och unga som rör på sig i större utsträckning säger att de mår bra och upplever mindre skolstress än de som är fysiskt inaktiva. 

Johannes hittade också fakta som Anders Hansens ”Hjärnstark”. Resultat efter all research stämmer överens med vad tidigare forskning om hjärnan och betydelsen av fysisk aktivitet. 

Politikerna lyssnade

Johannes jobb och envishet utmynnade i Falu kommuns statsbidragsansökan.

I det läget hade Johannes lyssnade politikerna på hemmaplan på honom. Det fanns ett brett stöd i Falun för att integrera mer rörelse och motion i undervisningen. Förespråkare blev allt flera och i det läget fick.  projektet 1,3 miljoner från Skolverket. Nu är Johannes Skog och specialpedagogen Anna-Karin Ögren anställda på halvtid för att driva projektet.

Det har utmynnat i innovativa gymnasieklassrum med kontorscyklar, ståbord och balansplattor Två klasser ingår. En aktiv och en icke aktiv för att kunna göra jämförelser mellan grupperna

Vi vill ju se hur elevernas studieresultat och välmående påverkas av en skolmiljö som uppmuntrar till rörelse och motion, betonar Johannes Skog.

Vikten av vardagsmotion

Insatsen fokuserar på lågintensiv aktivitet i form av vardagsmotion och består av tre delar:

Fysiska lågintensiva aktivitetspauser om tio minuter sker både på engelska- och matematiklektioner.

Speciellt utrustade klassrum uppmuntrar till rörelse i form av 

Walking pods för att motivera eleverna och för att de ska bli inspirerade och känna att träningen gör nytta.

Johannes ville också ha vetenskapligt stöd för projektet och sökte kontakt med Umeå Universitet och Karolinska Institutet.

Jag ville vara säker på att insatsen blev vetenskapligt utformad och att vi kunde utvärdera resultatet. Tre forskare, med olika specialistområden, är nu knutna till projektet. Från Umeå Universitet deltar docent Mikaela Nyroos med inriktning pedagogik, och doktor Hans Löfgren med inriktning barn- och ungdomspsykiatri. Från Karolinska Institutet medverkar doktor Daniel Berglind med inriktning folkhälsovetenskap. 

Projektet var tänkt att pågå under ett år, men har är förlängt ett halvår tack vare nyfunnen och all positiv erfarenhet. Under perioden testas eleverna vid tre tillfällen för att mäta effekterna.

Målet är att få eleverna att röra sig mer i vardagen och att de upplever en positiv attityd via:

  • Såväl fysisk som psykisk känsla
  • Gruppdynamikens påverkan i klassen 
  • Förbättrade studieresultat i matematik och engelska.

Nya bevis på behovet

Eleverna är också kartlagda via bakgrundsfrågor (om skärmtid, vardagsmotion, idrottsförening).

-Det är spännande. Vi vill påverka eleverna att röra sig mer i vardagen och i skolan för att sedan se hur de påverkas, betonar Johannes Skog.

Forskarna följer eleverna under ett helt år och åter, och åter, att anstränga sig är nyttigt, det bevisas igen och med all önskvärd tydlighet.

Thomas Ejderhov

Fakta

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen