Skilda villkor för landslag utan ersättning
Det svenska herrlandslaget i bandy måste vara det minsta bortskämda av alla svenska landslag. Just nu är spelarna i miljonstaden Krasnojarsk där topplaget Jenisej har sin hemort. Resan kostar 250 000 kronor för Svenska bandyförbundet men ingen av spelarna får ett öre i ersättning.
Den här satsningen hade aldrig kommit till stånd om inte spelarna hade avstått alla former av arvoden. Man har åkt dit för att man är så intresserad av sin sport och det är värt att hylla. Vi betalar inte en krona i dagsersättning, säger Bandyförbundet nya ordförande Per - Anders ”Nöne” Gustavsson till Bandypuls.
Landslaget är borta en vecka. De har spelat två matcher mot Jenisej, där far och son Lomanov, bestämmer det mesta. 6-5-seger i första matchen, förlust 8-3 i den andra. I den tredje matchen vann Jenisej med 7-1. Klubbens nyförvärv Christoffer Edlund gjorde två mål. Ny tränare för Jenisej är Sverigebekante Misha Pasjkin, tidigare bland annat spelare och tränare i Hammarby.
Snål landslagsbudget
Sverige ställer upp med ett landslag utan spelare från Bollnäs och Edsbyn, som är i Chabarovsk i Fjärran Östern för att delta i en cup. De svenska lagen spelar sina första matcher på torsdagen.
Ekonomin för landslagsverksamheten i Svenska bandyförbundet har stramats åt. För tre år sedan var kostnaden 4,5 miljoner kronor. Budgeten för säsongen 2019-2020 är 3,7 miljoner. Det är bara seniorlandslagen som har arvoden vid samlingar och internationella uppdrag. Damerna har lika mycket betalt som herrarna, fattas bara! Svenska bandyförbundet är ett demokratiskt förbund. Spelarna i ungdomslandslagen för en reserabatt på 500 kronor per samling.
Hallen i Krasnojarsk är nog världens elegantaste, dominerad färg är inte rött utan blått. Hur den kom till har onekligen sina poänger. Efter den ryska VM-segern i Uljanovsk 2016 bjöds en trio landslagsspelare tillsammans med den ryska bandypresidenten, oligarken Boris Skrynnik, som också är president i det internationella bandyförbundet, till Kreml där presidenten Vladimir Putin väntade.
Så tillkom hallen
Skrynnik trodde att han skulle få spela huvudrollen men Putin ville bara prata med spelarna. Sergej Lomanov jr var en av dem.
Putin gratulerade till guldet och frågade: ”Vad önskar ni er nu?”
Vi behöver en bandyhall i Krasnojarsk, sa Lomanov.
Putin pekade på en man i sin krets av och sa: ”Se till att det blir ordnat”.
Hallen var klar till Universiaden 2018.
2020 avgörs VM i Irkutsk där en ny hall ska stå klar trots att staden haft stora problem med översvämningar. VM avgörs under den senare delen av mars, alltså efter SM-finalen. Sverige har 13 bandyhallar plus att Friends Arena och Tele 2 kan användas och har gjorts som bandyhallar. Flera nya är på gång. Beslutade hallar där bygget inte har kommit igång: Kungälv, Karlstad, Katrineholm, Finspång, Bollnäs och Motala.
Äntligen Stockholm!
I januari invigs den nya hallen Stockholm på Gubbängens IP – äntligen. Hallens vara eller inte har dragits i långbänk sedan – 2005. Om den är efterlängtad? Gissa!
Norge har bara en bandyhall, Vikingaskeppet, invigt 1993. Finland har ingen. I Ryssland ska fler bandyhallar byggas. Bland annat i Pervouralsk där Uralsky Trubnik spelar. Klubben har spelat på sin nuvarande arena sedan 1955 och är den enda arenan i ryska ligan som inte har konstis. Hallen ska rymma 5 000 personer och är en satsning på vintersport i Svedlovsregionen.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar