Smedernas förvandling till mästarklubb
Förberedelserna var de sämsta tänkbara. Med interna strider och en bolagsstyrelse som inte fick ansvarsfrihet. Men i dag står Smedrnas ordförande Tobias Spångberg och hans elitlag i speedway som svenska mästare - för tredje året i rad!
Guldet säkrades i Målilla på onsdagskvällen och det skedde mycket tack vare stjärnförarna Fredrik Lindgren och
Gleb Chugunov som glänste i det nionde heatet, då Smederna ryckte fram till 34-20. Därmed var försprånget
ointagligt och Smederna kunde defilera.
Tre guld i rad
De innebar tredje raka SM-guldet för Eskilstunaklubben!
Det trodde ingen tidigt i våras när turbulensen var som störst i föreningen.
Allt började med att klubbledningen tog bort förre ordföranden, Håkan Ringkvist från tjänsten som klubbchef och han anklagades för att ha tagit egna beslut som inte varit förankrade i styrelsen. Flera styrelsemedlemmar avgick i protest.
Då hade dessutom styrelsen i Smedernas aktiebolag inte fått ansvarsfrihet vid bolagsstämman.
Vid ett extra möte en tid senare redogjordes för alla siffror och det blev upptakten på en nystart.
2016 kom Smederna sist i elitserien och var nära att gå i konkurs. Året därpå blev laget svensk mästare och ekonomin var reglerad och hade balans. SM-guld tre år i rad bekräftar ordningen i klubben.
"Håller hårdare i pengarna"
– Vi håller hårdare i pengarna och har en långsiktig kontinuitet mot sponsorerna. Vi har också en storsatsning på ungdomar så jag hoppas vi har en ljus framtid, sa ordföranden Tobias Spångberg redan i våras.
Senast en klubb i elitserien vann tre raka guld var Örnarna 1992-1994.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar