Men fortfarande finns hopp om OS

EM-för herrar skjuts upp och spelas 11 juni – 11 juli 2021. EM för damer skjuts upp och spelas 2022, inget datum spikat. U21-EM skjuts upp och flyttas till 2021. Landskamperna mot Ryssland på Friends Arens 28 mars ställs in liksom landskampen borta mot Cypern 31 mars. Helgens cupmatcher för herrar och damer skjuts upp. Men hallå, när startar allsvenskan?

24 juli är det planerat att OS ska inledas. Och i arrangörslandet Japan finns det gott om optimister. Men i Europa är tveksamheten betydligt större.

5 - 6 juni är prio nr 1.

- Vi har inga kommentarer överhuvudtaget förrän vi själva tagit ett beslut, säger Mats Enquist, generalsekreterare i Sef, Svensk elitfotboll.

Om starten kan ske i början av juni betyder det spel till slutet av november. Brrrr. Besked kommer torsdag eller fredag.

- Självklart finns det en viss tomhet, det går inte att komma ifrån. Men för mig var det ett självklart och logiskt beslut som kom idag utifrån hur det har utvecklats senaste veckorna. Det är bara att anpassa sig och förhålla sig till beslutet som jag tycker är riktigt, säger förbundskaptenen Janne Andersson till SportExpressen.

Veteranerna fortsätter

Veteranerna Andreas Granqvist, Sebastian Larsson, Marcus Berg och Mikael Lustig har tidigare sagt att EM 2020 var tänkt som slutpunkt i landslaget. Nu verkar det som de tänker om och fortsätter ett år till.

Mer fotboll. Det 47:e mästerskapet av Copa America skulle ha startat 12 juli i Argentina och Colombia. Mästerskapet skjuts upp ett år.

Det blir dyrt för Uefa att ställa in EM. Ansedda The Athletic skriver att det kostar Uefa 3,25 miljarder kronor. En summa som Uefa kommer att kräva av klubbarna. Räkna med bråk.

Enligt The Athletic beror det på att klubbarna vill flytta fram mästerskapet ett år för att de ska spela klart ligorna och kora mästare och lösa frågan om upp – och nedflyttning. Detta eftersom det inte finns något prejudikat på hur en stoppad säsong ska lösas juridiskt.

Kinesiska ligan räknar med att starta 18 april. Samtliga klubbar har läger utomlands. När Marcus Danielsson, Sam Larsson och Nikola Djordjic återkommer till Kina väntar 14 dagar i karantän.

Optimistiska ord om OS

OS då? De olympiska spelen med start 24 juli är snart det enda evenemanget som inte skjutits upp, flyttats eller ställts in. IOK säger att man har stöd för spelen från G7-länderna och Japans premiärminister, Shinzo Abe, som säger:

- Jag vill anordna perfekta OS och Paralympics som bevis för att människan besegrat det nya coronaviruset. I dag kom meddelandet att Kozo Tashima, vice chef för Tokyos organisationskommitté. drabbats av viruset covid-19.

57 procent av de aktiva är inkvalade. Resterande 43 procenten kan slippa frångå sina kvalprinciper.

Diamond League, nu snackar vi friidrott, ställer in de tre  första tävlingarna. Premiären var tänkt i Doha 17 april följt av Shanghai  och en icke namngiven tävling i Kina. Bauhausgalan ska avgöras på Stadion 24 maj. Vad händer med den?

Inget beslut fattades idag om VM vid Internationella ishockeyförbundets krismöte. VM är tänkt att avgöras i Schweiz 8 – 24 maj. Svenska hockeybossen Anders Larsson sa efteråt att han inte tror att VM blir av.

 

Göran Söderlund

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof.  Senast  Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.

På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is.  VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år,  uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist. 

 Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.