Padelns världsstjärnor kommer till Båstad
Snålvinden drar in över tennisstadion i Båstad. Christer Hult konstaterar att det blir grått och dystert vid Laholmsbukten även den här dagen. Men själv är han glad i sinnet och ser optimistiskt på framtiden.
- Den inställningen måste man ha. Och Att Coronan släpper greppet och vi får uppleva en tämligen normal sommar.
1999 startade han och dåvarande kompanjonen, Thomas Wallén, företaget PR Event som fick uppdraget att utveckla och arrangera Swedish Open .
Sedan dess är han kvar i Båstad även om han reser mycket.
Numera har han rollen som Tournament Director för Swedish Open och ansvarig för Arena Båstad AB som arrangerar och äger ATP Swedish Open (Herr) och WTA Swedish Open (Dam) och som hyr ut Båstad tennisstadion till andra evenemang – och med dagens villkor gäller det att se möjligheter.
Sommaren program klart
Christer tillsammans med fem medarbetare jobbar på helårsbasis med event och de har fullt upp.
- Programmet är lagt. Nu ska förutsättningarna bara bli de bästa.
Tro inte att han är naiv, men han och övriga måste hålla sig till någon form av plan. Och den är ambitiös för 2021.
- Vecka 27-28 är det fullt upp. Då ska både den traditionella dam och herrturneringen i tennis genomföras.
Sedan kommer artistparaden i turnerande Diggiloo och tar över centercourten
En vecka senare sker det unika. Tennisens högborg förvandlas till padelstadion och blir skådeplats för en kamp mellan America och Europa. Det blir världspremiär för ett padelevenemang i en ny tävlingsform. Hela världseliten kommer till Båstad.
- Det eventet skull vi haft redan i år, men stoppades av kända skäl Nu blir det ett nytt försök. Världens bästa spelare ifrån Sydamerika och Europa gör upp om titeln om vilken världsdel som är bäst. Tävlingen pågår i fyra4 dagar under vecka 30. Tävlingsformen kan liknas lite vid Ryder Cup i golf.
Stort intresse
_Det blir spännande att se hur det faller ut. Men jag märker ett stort intresse både från padelentusiaster och företag som vill sponsra.
- Det handlar faktiskt om ett prestigemöte mellan de stora padelnationerna Spanien och Argentina mot _Europa, berättar Christer.
- Nu gäller det för oss att sälja in det till både publik och partners.
Padelintresset i Sverige ökar med explosionsartad fart, men speglar det sig i intresset för padelevenemang med världsstjärnor, det är frågan.
Ännu fler tennistimmar
- Det är ingen måtta på vad som sker i dag. Hörde att i Göteborg finns det i dag ca 100 padelbanor och inom en nära framtid räknar man med att antalet är 200. Ändå har Göteborgs tennisklubb inte haft så många bokade tennistimmar sedan 80-talet.
Christer har koll eftersom han bor i Göteborg, men annars blir det mycket resande till Stockholm.
- Vi började säljandet i september och det har gått förvånansvärt bra. Jag har fått ett väldigt positivt bemötande när jag har träffat både gamla och nya partners. Det verkar finnas ett uppdämt behov av att få träffas igen i en avslappnad miljö.
Så Christer och hans medarbetare är stärkta i sin framtidstro.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar. I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.
Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar