Polisbevakning för miljoner vid derbyn
Säsongens sex allsvenska fotbollsderbyn i Stockholm, på Friends och Tele 2, har kostat samhället, 7,2 miljoner kronor. Det vill säga, det är polismyndigheten i Stockholms direkta bevakningskostnader vid säsongens derbytillfällen.
-Ja, det är korrekt, vår insats per derby beräknar vi till 1,2 miljoner i genomsnitt per match, meddelar Carina H Skagerlind vid Stockholms-polisen
Djurgården, AIK och Hammarby har egna kostnader i storleksordningen 20-24 miljoner kronor i bevakningsrelaterade åtgärder med 6 till 8 miljoner kronor per förening. Vid högriskmatcher, typ derbyn men också möten med Malmö FF och IFK Göteborg arbetar i arenan upp till 70 ordningsvakter som hyrs in av bemanningsbolag.
30 procent av klubbens omsättning
Arrangören har också ett antal matchvärdar på plats, i och utanför arenan samt vid samtliga entréer. Dessa hyrs också in från fristående bolag och ersätts per timme, 230-280 kr/timmen
Möten med lag som Värnamo, och lag i den kategorin, har en betydligt lägre kostnadsmassa eller cirka 300 000-400 000 kronor per match. Enligt Mats Jonsson, med mångårig erfarenhet från evenemang och säkerhet i Djurgården utgör säkerhetsrelaterade åtgärder cirka 30 procent av den totala omsättningen i föreningen.
Säsongens sex derbyn i Stockholm har kantats av stora publikoroligheter, supporterbråk, bengalkastning och handgemäng mellan supportar/ordningsvakter och poliser.
Matcher har avbrutits, senast den 16 oktober och flera personer har under säsonger delgivits misstankar om upplopp och försök till upplopp. Efter kaoset den 16:e oktober har 16 personer har nu belagts medtillträdesförbud.
"Barnfamiljer sitter där"
Djurgårdens lagkapten, Magnus Eriksson tolkade stämningen i arenan.
-Det är katastrofalt, det sitter barnfamiljer där, det är små killar och flickor, katastrofalt. Det är hemskt för dem som sitter där, det är djävligt och ska bort från fotbollen.
Han fortsatte:
-Vad kommer att hända om vi skrämmer bort barnfamiljerna från fotbollen? Då finns det ingen framtid, det är så ledsamt.
Oroshärdar vid derbymatcher är ingen ny företeelse. Inför den här säsongens togs polisens så kallade villkorstrappa bort – efter starka önskemål från fotbollens sida. Villkorstrappan innebar i korthet möjlighet att utdöma kollektiv bestraffning
Att grupper av åskådare lyckas föra in bengaler, knallskott och annan pyroteknik på arenan tycks omöjligt att förhindra, trots visitation och kameraövervakning vid entréer.
-Du anar inte hur kreativ hur människan kan vara. Det finns utrymmen på kroppen som vi inte får kontrollera, exempelvis i skrevet eller andra intima ställen, förklarar Mats Jonsson.
I en förordning från 1993 gavs polismyndigheten möjlighet att ta betalt för sina kostnader vid säkerhetsrelaterade åtgärder av stora arrangemang. Då av föreningar som bedrev verksamhet i aktiebolagsform, typ festivaler och fotbollens storklubbar.
I Stockholm tog dåvarande ordföranden i polisstyrelsen, Kristina Axén-Ohlin (m) (1999-2006) fasta på 1993 års förordning. Hon gav dåvarande länspolismästare Carin Götblad(2003-2012) i uppdrag att driva in polisens bevakningskostnader vid derbymatcher.
Idrotten, och fotbollen, protesterade högljutt, i ett klipp från 2013 talar samma Mats Jonsson, som ovan. om polisens maffiametoder och ”saltade” räkningar där kostnader för poliser i tunnelbanan bokfördes på föreningen.
Då ändrades lagen
Flera polisregioner följde Stockholms exempel, och efter prövning av Förvaltningsrätten blev Örgryte första förening att betala för polisens ”notor”.
-Jag minns att vi totalt betalade 6,5 miljoner till polisen under den här perioden, säger Mats Jonsson i dag.
Efter massiv kritik och en lyssnande moderat justitieminister Beatrice Ask, (2006-2014) togs beslut om förändring av ordningslagen 2:26. Möjligheten att skicka räkningar slopades, förändringen trädde i kraft 1 januari 2014.
Summa summarum: Läktarbråk och kravaller består – säkerhetsrelaterade åtgärder för publiken gräver i dag djupa hål i årsboksluten. Det handlar om flermiljonbelopp. Summor som kunde ha använts till föreningsutveckling och junior och ungdomsverksamhet.
Mats Jonsson i Djurgården har öppet redovisat vilka belopp det rör sig om. Håkan Strandlund, finansdirektör i AIK svarar via mail att AIK Fotboll AB är noterat på börsen, och att man därför inte kan lämna ut några belopp som berör säkerheten. Han försäkrar dock att stora resurser läggs på säkerhet vid ett derby.
Hammarby har trots flera påminnelser valt att inte svara på våra frågor. Vår välgrundade gissning är att Djurgårdens siffror för bevakning av högriskmatcher, typ derbyn, gäller även för AIK och Hammarby.
KJELL NILSSON
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari, då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.
Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar