Räkna med nytt publikrekord
Nu börjar det bli trångt på läktarna runt centercourten vid Båstad tennisstadion. Räkna med nytt publikrekortd i sommar. Den ene världsstjärnan efter den andre har gett klartecken till att komma i sommar. Senast sa världstvåan Jannik Sinner ja till Nordea Open.
- Att Sinner kommer till Båstad i sommar är ofattbart egentligen. Han har en otrolig kapacitet och jag tror att han kommer bli nummer ett så småningom. Vi är självklart nöjda och han är peppad på att komma hit, berättar Hult.
- Det är enormt kul. Man får nypa sig i armen över att han valde Båstad före andra tävlingar som går samma vecka, då han är en av de hetaste idrottarna i världen. Han är trevlig, ger alltid 100 procent och vi ser verkligen fram emot att se honom i Nordea Open, betonar Norman.
Den karismatiske italienaren, har imponerat med en stark inledning på säsongen, med prestationer i sina samtliga tävlingar. Höjdpunkten är segern i Australian Open, där han som 22-åring säkrade sin första Grand Slam-titel.
Hans närvaro vid Nordea Open stärker turneringens ställning som ett av de mest eftertraktade evenemangen inom tennisvärlden och bekräftar Båstads position som en magnet för världsklasspelare.
Nordea Open som hyllades som "Tournament Of The Year" av spelarna under 2023, har nu klartecken från Andrey Rublev, Casper Ruud och Jannik Sinner, alla på topp-tio på världsbästalistan. bland topp tio.
Redan nu märker vi av ett betydande intresse för biljetter, och vår ambition är att överträffa förra årets publikrekord, betonar Christer Hult.
Mest lästa just nu
Här är nyheten som skakar om ettan i Allsvenskan. Klubbdirektören Martin Malmberg lämnar Sirius med omedelbar verkan.
Det här väcker reaktion och frågetecken i fotboll.Sverige,
"Ett gemensamt beslut", heter det från klubben, men många vill veta mera. Varför - ovch på vem tog initiativ?
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Lugnet är platsen för VM i vinter. Arrangörerna vill tro på ett lyckat arrangemang, men planeringen flyter inte alls som alla hoppades.
Inget tv-bolag har accepterat prislappen på VM.
Globala mediabolaget Infront media förhandlar för internationellla skidförbundets räkning men har ännu inte nått resultat.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det svenska medieföretaget Sportway tar över medierättigheterna för Handbollsligan Dam och Handbollsligan Herr. Målet är att bygga en starkare och bredare närvaro för svensk elithandboll och och öka tillgängligheten för entusiasterna. Alla matcher i elitligorna ska direktsändas.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar