AI förutsåg finska ligans vinnare

Om man kan och vill tro på artificiell intelligens tar USA, Kanada och Sverige topplaceringarna vid ishockey-VM. Artificiell intelligens kan mycket väl gissa rätt, eftersom den redan lyckades förutspå det finska mästerskapet i hockey, som slutspelades för några veckor sedan.

Testet med artificiell intelligens för det slutliga resultatet vid hockey-VM blev negativt för Tre Kronor.

 

 

Det finländska programvaru- och tjänsteföretaget Digia har genomfört en prognos baserad på artificiell intelligens om resultaten i hockey-VM.
Enligt prognosen får svenskarna inte fira mästerskapet, men troligen bronsmedaljen. Ur finländsk synvinkel är prognosen inte särskilt hoppingivande: Finland hamnar på femte plats efter Sverige och Slovakien.

Förutspådde ligan rätt

Artificiell intelligens visade sin styrka som ett verktyg för prognostisering, när det finska mästerskapet i hockey för några veckor sedan avgjordes just på det sätt som den artificiella intelligensen förutspådde.
Syftet med de lekfulla prognoserna är att åskådliggöra möjligheterna att utnyttja artificiell intelligens och uppmuntra till att prova på artificiell intelligens. Digia tillhandahåller tjänster inom dataanalys och artificiell intelligens också i Sverige via sina dotterbolag Climber och Top of Minds.
”För våra kunder rekommenderar vi att det inte lönar sig att vänta med att börja utnyttja artificiell intelligens, utan det lönar sig att starta utan dröjsmål. Genom olika försök hittar vi de tillämpningsobjekt och sätt att utnyttja artificiell intelligens som är till störst nytta för den egna organisationen”, säger Juhana Juppo, Digias teknologidirektör.
Prognosen för hockey-VM har genomförts med hjälp av generativ artificiell intelligens.

Speciellt program krävs

Lösningar inom generativ artificiell intelligens har blivit bekanta för den stora allmänheten med tjänster som ChatGPT, som baserar sig på språkmodeller och framför allt hjälper vid behov som gäller innehållsproduktion eller annan behandling av text.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.