AI förutsåg finska ligans vinnare

Om man kan och vill tro på artificiell intelligens tar USA, Kanada och Sverige topplaceringarna vid ishockey-VM. Artificiell intelligens kan mycket väl gissa rätt, eftersom den redan lyckades förutspå det finska mästerskapet i hockey, som slutspelades för några veckor sedan.

Testet med artificiell intelligens för det slutliga resultatet vid hockey-VM blev negativt för Tre Kronor.

 

 

Det finländska programvaru- och tjänsteföretaget Digia har genomfört en prognos baserad på artificiell intelligens om resultaten i hockey-VM.
Enligt prognosen får svenskarna inte fira mästerskapet, men troligen bronsmedaljen. Ur finländsk synvinkel är prognosen inte särskilt hoppingivande: Finland hamnar på femte plats efter Sverige och Slovakien.

Förutspådde ligan rätt

Artificiell intelligens visade sin styrka som ett verktyg för prognostisering, när det finska mästerskapet i hockey för några veckor sedan avgjordes just på det sätt som den artificiella intelligensen förutspådde.
Syftet med de lekfulla prognoserna är att åskådliggöra möjligheterna att utnyttja artificiell intelligens och uppmuntra till att prova på artificiell intelligens. Digia tillhandahåller tjänster inom dataanalys och artificiell intelligens också i Sverige via sina dotterbolag Climber och Top of Minds.
”För våra kunder rekommenderar vi att det inte lönar sig att vänta med att börja utnyttja artificiell intelligens, utan det lönar sig att starta utan dröjsmål. Genom olika försök hittar vi de tillämpningsobjekt och sätt att utnyttja artificiell intelligens som är till störst nytta för den egna organisationen”, säger Juhana Juppo, Digias teknologidirektör.
Prognosen för hockey-VM har genomförts med hjälp av generativ artificiell intelligens.

Speciellt program krävs

Lösningar inom generativ artificiell intelligens har blivit bekanta för den stora allmänheten med tjänster som ChatGPT, som baserar sig på språkmodeller och framför allt hjälper vid behov som gäller innehållsproduktion eller annan behandling av text.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen