En idrottsgala igen - trots restriktioner
I kväll ska vi genomföra den 23:e Idrottsgalan. Planeringen inför årets upplaga har minst sagt kantats av utmaningar. Precis som idrotten i stort har vi fått uppleva energin, glädjen och förväntan från en publik för att med kort varsel behöva ställa om helt.

För snart en vecka sedan stod det klart att inget av de scenario vi planerat för skulle vara möjligt att hålla fast vid. På mindre än en vecka har vi tvingats ställa om. Allt – planering, tidsprogram, och kostnader.
Blir det något kvar när vi tvingas avstå från fördrinkar, mingel och festligheter?
Jo, det bästa är kvar.
Fantastiska prestationer ska belönas, vi ska prisa topp såväl som hylla bredd - det ska bli en stund att minnas för alla med sång och dans, skratt och gråt, samt en insamling för psykisk hälsa.
Det är en meny fylld av olika inslag. Alllt kryddat med kärleken till idrott.
En mängd frågor
Så sent som för en vecka sedan stod vi med en mängd frågor - desamma som hela idrottsvärlden saknar svar på. Går det att hålla arrangemanget? Klarar vi av det? Och inte minst, är det värt det?
Ni får själva avgöra ikväll men jag kan i alla fall hävda att vi har gjort vårt allra yttersta för att få ihop denna hyllning av svensk idrott och summera det historiskt idrottsåret 2021.
Med anledning av den ökade smittspridningen av covid-19 och de utökade restriktionerna har vi tagit beslut om att koncentrera årets upplaga av Idrottsgalan till själva prisceremonin och tv-sändningen. Det innebär att den traditionsenliga banketten, samt förminglet och efterfesten dessvärre uteblir.
Begränsat antal personer
Galan flyttas också från Avicii Arena till Annexet.Vi erbjuder ett begränsat antal personer att närvara som publik i en traditionell parkettsittning med väl tilltagna avstånd. Samtliga gäster måste uppvisa vaccinpass.
Personal som arbetar med arrangemanget måste uppvisa vaccinpass alternativt testa sig varje dag
P.S Om du av någon anledning skulle ha användning av några hundra kilo hjortkött eller blomsterdekorationer passande en bankett för 2000+ personer så är du välkomna att höra av dig
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.
Det innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.