Stenbecks 2x2 miljoner euro, kommer de?

Hugo Stenbeck ska föra över 2 miljoner euro för kommande säsong och ytterligare 2 miljoner euro säsongen därpå. Pengar som ska leda Malmö Redhawks rätt den här gången…

Men nu är uppfattningen om vad som är överenskommet lite olika.

Tommy Qvarfort, styrelseordförande i Malmö Redhawks, tror obetingat på att pengarna kommer.

Advokaten lägger dimridåer

Stenbecks advokat, Anders Holmgren, är inte fullt lika övertygad.

- Utredningen pågår och inget beslut är fattat när det gäller Hugo Stenbecks fortsatta kapitaltillskott till Redhawks, säger Anders Holmgren, en av Hugo Stenbecks advokater, till Sydsvenska Dagbladet.

Det här innebär att Redhawks alla anhängare och intressenter inte riktigt kan andas ut.

"Signalerna glasklara"

Fast Tommy Qvarfort vill anslå en positiv ton:

- Det är inte det budskapet vi får. Signalerna vi får är glasklara. Jag känner mig helt lugn, vi har en jättebra dialog.

Avtalet ligger, vi har lagt de juridiska spetsfundigheterna åt sidan, säger han.

- Det som beslutades under onsdagen är praktisk politik. Vi är väldigt glada över att Hugo Stenbeck backar Patrik Sylvegård som rätt man för jobbet.

Sylvegård är ny sportchef och ny vd. Ett val som Hugo Stenbeck står bakom.

Förutsättningarna inte klara

Men frågan är vad som gäller med hans pengar. Vid onsdagens presskonferens föreföll allt klart.

- Det uppfattades som om Hugo Stenbeck hade meddelat positivt: ”Ja, jag kommer att fortsätta skjuta in pengar i det här”. Så är inte fallet. Något beslut från Hugo har inte fattats och behöver inte fattas förr¬än förutsättningarna är mer klara, säger Anders Holmgren.

30 april utgör deadline.

Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.

-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.

Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen